Austrotherm’in Ankara fabrikası açılıyor  | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

26 Mart 2018

Austrotherm’in Ankara fabrikası açılıyor 

Avrupa’da 11 ülkede 21 üretim tesisinde EPS blok ürünleri üreten Avusturya merkezli Austrotherm, 2 milyon yatırımla inşa ettiği Ankara fabrikasını mart ayı sonunda açmaya hazırlanıyor

Avrupa genelinde toplam 11 ülkede 21 üretim tesisinde EPS blok ürünleri üreten Avusturya merkezli Austrotherm, 2 milyon yatırımla inşa ettiği Ankara fabrikasını mart ayı sonunda açmaya hazırlanıyor. Firma 100 milyon lira cirosunu yeni fabrikasıyla yüzde 30 artırmayı hedefliyor. Firma halen Dilovası ve Manisa ‘daki fabrikalarından Marmara, Ege ve Antalya bölgelerine, Diyarbakır ve Kayseri’deki üretim tesislerinden İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine hizmet veriyor.

Austrotherm Genel Müdürü Özgür Kaan Alioğlu, 2008 yılında Türkiye’ye Dilovası fabrikalarını kurarak geldiklerini söyledi. Mevcut 20 tesislerinin olduğunu belirten Alioğlu, Ankara’da açılacak yeni tesisleriyle cirolarını yüzde 30 artırmayı hedeflediklerini aktardı.

Alioğlu, nakliyesi zor ürün yaptıklarını belirterek, “Yüzde 98 havadan oluşan köpük ürettik. Küçük tanecikleri alıp, hava basıyoruz. Şişirdikten sonra birbirine yapıştırarak yalıtım yapmasını sağlıyoruz. O yüzden bu malzemeyi bir yerden bir yere göndermek demek yüzde 98 hava taşımak demek. Bu da mümkün değil. Bu ürünün bir de navlunu da pahalı tutuyor. İlerisi için tabii ki ihracat hedeflerimiz var. Ürünümüz için nerde pazar varsa orada fabrika açmamız gerekiyor” dedi. Yaptıkları ürün gereği pazar dışında 300 kilometrekare ile fabrika kurmaları gerektiğine değinen Alioğlu, “Dilovası, Ankara ve Kayseri’nin araları bu kilometreyi karşılıyor. Biz Ankara’ya Avrupada edinilmiş deneyimi getiriyoruz” diye konuştu.

TÜRKİYE’DE EPS ÜRÜN PAZARI 250 MİLYON EURO 
Türkiye’de EPS ürün grubu pazar büyüklüğünün 10 milyon metreküp ve 250 milyon euro olduğunu söyledi. Türkiye’de 22 milyon adet konutun hesaplandığını belirten Alioğlu. bunların 16 milyonunun ısı yalıtımsız olduğunu kaydetti. Gidelecek çok yol ile EPS nin çok kullanılması gerektiğini işaret eden Alioğlu, “Yalıtım kalınlıkla çok orantılı mevzu.
4 santimetrelik bir levha ile 5 santimetrelik levha kullanımı arasında yüzde 25 enerji tasarrufu var” diye konuştu.

Yeni fabrikası ile fason üretimi bıraktı 
Türkiye’de 3 fabrikada fason üretim yaptırdıklarını söyleyen Alioğlu, Ankara’daki fabrikayla fason üretimi bıraktıklarını belirtti. Artık kendi üretimlerini yapacaklarını ifade eden Alioğlu, 5 yıl içinde de fason üretim fabrikalarını kendi bünyelerine almayı hedefle diklerini kaydetti. 2018 yılı ve sonrası hedefleri hakkında da bilgi veren Alioğlu, yeni fabrikayla beraber 100 milyon lira olan cirolarını yüzde 30 artırmayı hedeflediklerini aktardı. Yeni fabrikalarında 25 kişiye istihdam sağlayacaklarını belirten Alioğlu, yeni fabrika için de Malatya, Sivas veya Kayseri’yi düşündüklerini vurguladı.

Yeni ürünleri hakkında bilgi veren Özgür Kaan Alioğlu, bu ürünün sadece yollarda kullandıklarını söyledi. Ürünün inşaat zamanını 3’ten 1’e indirdiğini belirten Alioğlu, şöyle devam etti:

“Ürün çok hızlı bir operasyon sağlıyor. Eğer yol yapılacaksa satırın zemini de kötüyse iyileştirme yapmadan yolun üzerine ‘Geo Blogları’ yerleştiriyoruz. Altyapı projelerinde kullanıyoruz. Kayaşehir’de ve Akasya AVM’nin önünde 100 metrelik yolda kullandık. Geo Bloglar içine su almıyor. Türkiye’de olmayan bir teknolojiyi getirdik.”

Share
302 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.