Ataşehir’de Tapu Sorunlarına Çözüm Arandı | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

09 Ocak 2019

Ataşehir’de Tapu Sorunlarına Çözüm Arandı

Ataşehir Örnek, Esatpaşa ve Aşık Veysel Mahalleler ilde arsaları bulunan ve tapuları Toplu Konut İdaresi’ne geçen 500’e yakın vatandaşın durumları ve imar barışıyla ilgili bir toplantı düzenlendi 

775 sayılı Gecekondu Kanunu kapsamında Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından tapuları Toplu Konut İdaresi’ne geçen 500’e yakın vatandaşın etkilendiği sorun için çözüm yolları arandı. Toplantıya, Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Deniz Kutlu, CHP Ataşehir ilçe Başkanı Hakta Altınkaynak  ve mağduriyet yaşayan vatandaşlar katıldı
Soruların cevaplandırıldığı toplantıda vatandaşlar tapuları devralan TOKI’nin bu yerler için imar barışına başvuran vatandaşlardan çok yüksek metrekare bedelleri talep ettiği iddiasında bulundu. Sorunun çözümü için bir komisyon kurulması önerisinde bulunan Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Deniz Kutlu, yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Üç mahallemizde yaklaşık 500’e yakın vatandaşımızın bu sorundan etkilendiğini tespit ettik Bu sıkıntılarının çözülmesi için çalışıyoruz 775 sayılı yasa kapsamında Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından tapuları Toplu Konut İdaresine verilen 500’e yakın vatandaşımız, 9 yıldır belediyemizden tapu almayı bekliyor.

Mülkiyet ve imar planı üzerinden siyaset yapmak doğru değil

3194 sayılı İmar Kanununa geçici bir madde eklenmiş. İmar Barışı ve Yapı Kayıt Durumuyla ilgili metin bulunmakta. Bu metin başlığında afet riski taşıyan alanlarla ilgili bir düzenleme var. İstanbul ciddi bir deprem kuşağında bulunuyor. Vatandaşın depremden etkilenmemesinin yolu da sağlıklı ve kaliteli binalardan geçiyor. Bunun oluşabilmesi için 2019 yılında mülkiyet sorununu konuşmamız gerekti. Mülkiyet, devletin vatandaşa vereceği en temel haktır. Arkasından da imar planlarının çıkmış olması gerekiyor. Ataşehir ‘de 2951 ve 775 sayılı yasa kapsamında tapu devri yaptığımız 4 bine yakın vatandaşımız var. Bizim belediye olarak tapu devri yaparken çok para kazanmak gibi bir derdimiz yok. Biz sonuçta kamu kurumuyuz Mülkiyeti sorunsuz bir şekilde vatandaşa intikal ettirmeliyiz. Olabildiğince düşük bedelleri belirleyerek tapu devirlerini yaptık. Üç mahallede 500’e yakın  ‘vatandaşın tapuları Toplu Konut İdaresi’ne verildi. 755 sayılı yasanın uygulama yetkisi Toplu Konut İdaresi’ne ait incelemelerimize göre tapuların çoğu birbirinden ayrı, yani birbirine bitişik tapular değil. Dolayısıyla birleştirdiğiniz zaman, blok ada bazında bir gecekondu dönüşüm alanıyla beraber bir dönüşüm projesi başlatılamıyor.”

 

Share
199 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.