Ataköy’e TOKİ’den Dev Park | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

02 Nisan 2018

Ataköy’e TOKİ’den Dev Park

TOKİ inşaat izni olmasına rağmen Ataköy’deki Baruthane arazisini yeşil alan olarak kullanımla sunmaya karar verdi. TOKİ Başkanı, “Vatandaşlarımız 3 kilometrelik bir bant içerisinde denize girebilecektir” dedi.

Mülkiyeti TOKİ’ye ait olan Ataköy’deki Baruthane arazisi, günübirlik turizm ve rekreasyon alam olarak kiralanabilir yeşil alana çevrildi. İmar çalışması 1991 yılında yapılan söz konusu arazi 2010 yılında ihale edilerek proje karşılığında özel sektöre devredilmişti. İçinde tescilli tarihi binaların da bulunduğu arazi vatandaşların kullanımına açılacak. Eski İstanbul’un en bilinen plajının da yer aldığı arazi üzerinde bulunan kültürel varlıklar, aslına uygun olarak restore edilecek. Geri kalan kısım ise rekreasyon alanı olarak değerlendirilecek.

İNŞAAT PLANINDAN VAZGEÇTİK
TOKİ Başkam Ergün Turan, konuya ilişkin değerlendirmesinde, söz konusu arazideki sahil kısmının kullanım hakkının kendilerine ait olduğunu belirterek, ” Şu anda mülkiyeti bize ait olan arazinin üzerindeki inşaat plamnı uygulamaktan vazgeçtik” dedi. Tarihi öneme sahip olan alanın İstanbullularm kullanıma sunulması için harekete geçtiklerini aktaran Turan, “Ataköy sahilindeki arazi dışındaki sahil bandının da kullanım hakkı idaremize aittir. Böylelikle İstanbullu vatandaşlarımız Baruthane’den sahile uzanan yaklaşık 3 kilometrelik bir bant içerisinde denize girebilecektir” değerlendirmesinde bulundu.

CUMHURBAŞKANINDAN DESTEK
Turan, Ataköy sahilinde yapılacak projeyi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunduklarını kaydederek, “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın desteklediği projemizi İBB ile hayata geçireceğiz. Şu anda bu alanda çok önemli mimarlarımız proje çalışmalarma devam ediyor. Mevcut alanın yeşillendirilmesi ile ilgili karar ÎBB’de kabul edildi. En kısa sürede Ataköy sahilini vatandaşlarımızın denizle bulaşabildiği bir alan haline getirip hizmete açacağız” dedi.

TURAN, 564 ada 160 parselde park olarak düzenlenecek alandaki çalışmalar için İBB ile protokol imzaladıklarını belirterek, alanın “Park ve Rekreasyon Alanı” olacak şekilde imar plan değişikliği yapılacağını dile getirdi. TOKİ Başkanı Turan, “Tasarlanan yeni plan TOKİ tarafından İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’ne teklif edilecektir” ifadesini kullandı.

Share
295 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.