Artık Buzdolabı Bile Veri Üretecek | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

Artık Buzdolabı Bile Veri Üretecek

Bu yıl XIII.’sü düzenlenen Türkiye İsviçre Ekonomik Forumu’nda katılımcılar dünyada yaşanan 4. Endüstri Devrimine dikkat çekti. Akbank Direkt Bankacılık İş Birimi Genel Müdür Yardımcısı Tolga Ulutaş da bankacılık sektöründe değişimin başladığını, artık kimsenin şubeye gitmek istemediğini söyledi. Farklı sektörlerde çalışanlara seslenen Ulutaş “Bu değişiklikler sizin de başınıza gelecek” dedi. İsviçre’de şirketlere Endüstri 4.0 konusunda koçluk hizmeti veren Christian Frei de artık ürünün değil deneyimin satılmaya başlandığını belirtti. 

 İSTANBUL—Türkiye’de İsviçre Ticaret Odası Derneği tarafından bu yıl XIII.’sü düzenlenen Türkiye İsviçre Ekonomik Forumu, gelişmek ve dünyaya ayak uydurmak isteyen işletme ve girişimciler için renkli deneyim ve mesajların paylaşıldığı bir platform oldu.

İstanbul’da Swissotel The Bosphorus’da 5 Aralık 2017 tarihinde gerçekleşen Forumun ‘Dijital Dünya Analoğa Karşı’ başlıklı oturumunda konuşan Akbank Direkt Bankacılık İş Birimi Genel Müdür Yardımcısı Tolga Ulutaş, Türkiye’de finans sektöründe değişimin başladığını rakamlarla ortaya koydu.

İşlemlerin Sadece Yüzde 5’i Şubede Gerçekleşiyor

“Bankacılık sektöründe olan oldu, değişim başladı” diyen Tolga Ulutaş, işlemlerin yüzde 95’inin dijital kanallar aracılığıyla yapıldığını, sadece yüzde 5’inin şubelerde gerçekleştiğini söyledi. Artık kimsenin şubelere gitmek istemediğini belirten Ulutaş, “Satışların ve yeni müşterilerin yüzde 77’si, kredilerin yüzde 60’ı, para transferlerinin yüzde 91’i dijital ortamda gerçekleşiyor. Dijital müşteri, bankanın internet sitesine ayda 19 defa giriş yapıyor. Ama kimse banka şubesine 19 defa gitmiyor. Tüm bu veriler bize nasıl devam etmemiz gerektiği konusunda fikir veriyor” dedi.

Diğer sektörlerde çalışanlara da seslenen Tolga Ulutaş “Bu değişiklikler sizin de başınıza gelecek. Teknolojik değişiklikler artık daha hızlı kabul görüyor. Esnek ve hızlı olmanız gerekiyor. Müşterinin dikkatini çekenler, kazanıyor. Eğer müşterilere hitap etmiyorsanız sorununuz var demektir” uyarısında bulundu.

İnternetteki her işlemin veri ürettiğini, bunun daha da artacağını anlatan Tolga Ulutaş “İnternete bağlanan bir buzdolabı bile veri üretmeye başlayacak. Yapay zeka insanı her zaman yeniyor. Yeni bir fikri ortaya atıyorsanız, yapay zekayı da düşünmelisiniz. Eğer düşünmüyorsanız, fikriniz başarısız olacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Inspired View LLC Yönetim Kurulu Başkanı Christian Frei de teknolojide yaşanan değişimlerle sosyal mega trendlerin ortaya çıktığını söyledi. Türkiye İsviçre Ekonomik Forumu’na katılmak üzere İstanbul’a gelen Christian Frei, bir hava yolu şirketinin yaşadığı tecrübeyi örnek olarak anlattı. Frei “Bir müzisyenin gitarı uçağa alınmıyor ve bagaja konuluyor. Gitar kırılıyor. Hava yolu şirketi 350 euro vermeyi öneriyor ama gitar 3 bin 500 euro değerinde. Müzisyen o şirketle ilgili müzik yapıyor ve sosyal medyada bu yayılıyor. Şirketin hisseleri bir haftada yüzde 10 değer kaybediyor” dedi.

Artık ürünün değil deneyimin satılmaya başlandığını anlatan Christian Frei sözlerini şöyle sürdürdü:

“Pokemon çok eski bir oyun ve yeniden hızla popüler oldu. Oyunun yeni hali duyurulduktan sadece 5 dakika sonra çok sayıda kişiyi bir araya toplamayı başardı. İş dünyası artık çok hızlı. Liderlerin, yeni trendleri takip edebilmesi ve arasından seçim yapma becerisine sahip olması gerekiyor. Değişimin 2. büyük sacayağı, iş dünyası değişiyor.”

3 Boyutlu Yazıcıda Organ Basılması Gündemde

Paylaşım ekonomisinin arttığına dikkat çeken Christian Frei şöyle devam etti: “Airbnb’nin hiç envanteri ya da oteli yok ama kullanım oranında ciddi bir artış yaşanıyor. Yüksek fiyatlarla abonelik satan bir kayak merkezi, iş modelini değiştirerek, 77 bin kişinin alması koşuluyla aboneliği 233 Frank’a satışa sundu. Normal fiyata oranla daha fazla kar sağladığı gibi, parayı da erkenden hesabına geçirmiş oldu.

Canlı kemikler basılabiliyor 3 boyutlu yazıcılarda. Etik tartışmalar başladı, organ da basacak mıyız diye…

Yenilikleri görüp teknolojiyi ona göre kullanmamız gerekiyor. Çalışma şeklimizin değişmesi gerekiyor. Değişim için doğru vizyona sahip olmanız gerekiyor. Gençler bunu yapıyor, işe yaramaz diye düşünmeden açık bir görüşle yenilikleri kabul ediyorlar. Şirketlerin de bunu yapması gerekiyor…”

 

 

 

Share
599 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.