Arsa Yatırımcıları İçin 10 Bölge | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

Arsa Yatırımcıları İçin 10 Bölge

Arsa ve arazi yatırımlarında, İstanbul’da 3. Havalimanı ve 3. Köprü yol güzergahındaki Kayaşehir, Arnavutköy ve Çekmeköy, Osmangazi Köprüsü, Îzmir-İstanbul Otoyolunun katkısıyla öne çıkan Bursa’da Osmangazi Demirtaş ve Nilüfer Görükle bölgeleri, İzmir’de Bayraklı, Bornova-Pınarbaşı, Bornova, Ankara Caddesi, Ankara’da Çankaya -Mustafa Kemal Mahallesi ile Oran bölgeleri son üç yılda değerlenen ve önümüzdeki üç yıllık süreçte yatırımcılar için cazibesini koruyacak bölgeler olarak gösteriliyor

indergi-arsa yatirimcilari icin 10 bolgeİstanbul Kayaşehir İstanbul Arnavutköy İstanbul Kayaşehir, son dönemde toplu konut projelerinin yoğunlaştığı bölgelerden biri olarak öne çıkıyor. Faaliyetteki projeler ve inşaatı devam eden projelerle de hareketliliğini sürdüren bölge, 2016 yılında faaliyete geçen Kuzey Marmara Otoyolu bağlantı yoluna oldukça yakın konumda bulunuyor. Bu gelişmelerle birlikte arsa fiyatları yükselen Kayaşehir’de 2013 yılında ortalama metrekare satış fiyatı 350 – 400 TL iken günümüzde 650 – 700 TL’ye kadar yükseldi. Üç yıl içerisinde Kuzey Marmara Otoyolunun bağlantı yollarının tamamlanması ve 2018 yılında faaliyete geçmesi planlanan 3. Havalimanı ile birlikte bölgeye talebin daha da artması, arsa fiyatlarındaki yükselişin devam etmesi bekleniyor.

Arnavutköy ilçesi, Deliklikaya Mahallesi gibi Başakşehir’e yakın bölgelerindeki imar planında yapılan değişiklikle ve arsa birleştirmelerinde kazanılan emsal hakkı sayesinde toplu konut projeleri için ideal bir bölge haline geldi. Bu bölgelerde 2013 yılında ortalama metrekare fiyatı 350 – 400 TL iken günümüzde yapılaşma koşullarına göre 1200 – 2 bin 200 TL arasında olduğu düşünülüyor. Fiyat aralığının bu kadar geniş olma sebebi, arsa büyüklüğüne göre kademeli yapılaşma hakkı verilmesi olarak açıklanırken Arnavutköy genelinde 2013 yılı ortalama satış değeri ortalama 400 – 450 TL iken günümüzde 750 – 800 seviyesine ulaştığı ifade ediliyor. Kuzey Marmara Ofpyulu bağlantı yolu ve 2018’de faaliyete geçmesi canlanan 3. Havalimanı’nın bölgedeki hareketliliğodevam ettirmesi bekleniyor.

İstanbul Çekmeköy – 3. Köprü Yolu güzergahı

indergi-3 kopru

İstanbul Çekmeköy, konut projelerinin yoğunlaştığı bölgeler arasında. Faaliyette olan projelerin yanı sıra inşaatı devam eden projelerle de hareketliliğini sürdüren Çekmeköy’de 2016 yılında faaliyete geçen Kuzey Marmara Otoyolu bağlantı yolu da bulunuyor. Bu gelişmelere bağlı olarak arsa fiyatlarının yükseldiği Çekmeköy’de 2013 yılında 3. Köprü bağlantı yolu çevresinde ortalama metrekare fiyatı 200 – 250 TL iken iken günümüzde 850 – 900 TL seviyelerine yükseldi. Üç yıl içerisinde Kuzey Marmara Otoyolu’nun bağlantı yollarının tamamlanması, 2018’de faaliyete geçmesi planlanan 3. Havalimanı ve yapımı devam etmekte olan metro hattı ile birlikte bölgeye talebin daha da artması, bu talep sayesinde arsa fiyatlarındaki yükselişin devam etmesi bekleniyor.

İzmir Bayraklı

Planlı bir şekilde gelişen, İzmirlilere karma kullanım fonksiyonlarını sunan bölgede hayata geçirilen projelerin sayısının artması ile yeni kent merkezine olan ilgi daha da artacak. Günümüzde yeterli sayıda arsa stoku bulunan bölgede oluşacak nitelikli proje ihtiyacına göre ilerleyen süreçte arsa stoku azalacak. Arsa stokunun azalması, bölgede nitelikli proje gerçekleştirilebilecek arsalara olan ilgiyi gelecekte daha da artıracak.

İzmir Bornova-Pınarbaşı

Pınarbaşı bölgesi, İzmir-İstanbul Otoyolu’nun İzmir il merkezinde karşılayan ilk yerleşim yeri olma özeliğine sahip. Kemalpaşa Caddesi’nden kuzey ve güney yönde otoyol projesinin tamamlanmasıyla bölgedeki arsa fiyatlarının artması öngörülüyor. 2013 yılında 800 TL olan metrekare fiyatları 1000 – 1500 TL oldu.

İzmir Bornova-Ankara Caddesi

Ankara Caddesi, Yeni Kent Merkezi’nin Konak ve Bayraklı kesimlerini birbirinden ayıran bir sınır niteliğinde. Yeni Kent Merkezi’nin gelişmesine paralel olarak Ankara Caddesi üzerinde bulunan lokasyonlarda da değer artışları görülüyor. Ankara Caddesi’nin güneyinde bulunan sanayi-depo yapılarının da dönüşümü ile birlikte bölgeye olan ilgi daha da artacak. 2013 yılında 2 bin 250 TL olan metrekare fiyatları 2016 yılı sonunda 3 bin – 3 bin 500 TL seviyesine ulaştı.

Ankara Çankaya – Mustafa Kemal Mahallesi

indergi-ankara cankayaKarma projelerin bölgede yoğunlaşması ve marka zincirlerinin bölgede yer alması ile kentte en fazla ilgi gören bölge oldu. Satılık arsa sayısının kısıtlı olması da bölgedeki rekabeti körüklüyor. Bölgeye değer katan etmenlerden biri ise Kızılay-Çayyolu Metro Hattı’nın bu bölgeye yakın konumda olması olarak gösteriliyor. Önümüzdeki üç yılda talep görmeye devam etmesi beklenen bölgede 2013 yılında 3 bin – 7 bin TL olan metrekare fiyatları günümüzde 5 bin – 10 bin TL seviyesine ulaştı. Bölgede Sinpaş ve Büyüksehir Belediyesi ortaklığında Güneypark Kentsel Projesi başlatıldı. Projeler büyük çaplı ve etaplar halinde ilerlediğinde bölgenin önümüzdeki üç yılda daha fazla talep görmesi bekleniyor. 2013 yılında 1000 – 1500 TL olan metrekare fiyatları, günümüzde 3 bin 500 – 4 bin 500 TL oldu.

Bursa Osmangazi Demirtaş

Yalova Yolu üzerindeki tramvay çalışması ile bölgenin şehir merkezi ile olan bağlantısının güçlenmesi, İstanbul-İzmir Otoban bağlantısına yakın konumu bölgeyi güçlendiriyor. Sinpaş GYO’nun Bursa Modern projesinden sonra son dönemde Bakgör İnşaat, Alpiş İnşaat ve Atış Yapı gibi bilinirliği yüksek yerel inşaat firmalarının bölgeye yatırım yapması, bölgede mevcut arsa stokunun cazibesini artırdı. 2013 yılında 700-800 TL olan metrekare fiyatları günümüzde 1250 – 1500 TL seviyesine geldi.

Bursa Nilüfer

Görükle Organize ve Küçük Sanayi’nin kent içine sıkışması ve boş arsa stokunun olmaması Kayapa ve Hasanağa sanayi sitelerindeki arsaların metrekare fiyatlarını iki katına kadar artırdı. Kentin batısındaki yeni sanayi bölgesi çalışmaları ise bölgeye gelecek çalışan sayısının artacağı tahmini ile Görükle’nin güneyindeki konut imarlı arsalara olan talebi artırdı. 2013 yılında 200 – 300 TL olan metrekare fiyatları günümüzde 650 – 700 TL oldu.

Share
823 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.