Arap Müşteri Getiren Turizmci Ev Satıyor | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

07 Haziran 2019

Arap Müşteri Getiren Turizmci Ev Satıyor

İstanbul Emlak Brokerleri Kulübü Başkanı Ulvi Özcan, Arap müşteri getiren turizm acentelerinin konut satışlarına da el attığını ve yüzde 15 gibi yüksek komisyonlarla aracılık yaptığını söyledi.

YABANCI uyruklulara Türkiye’de 250 bin doların üzerindeki alım ve satımlarda vatandaşlık verilmesi konut satışlarını artırdı. Yurt içi yerleşiklere gayrimenkul satışları vaizde 18 düşmesine rağmen yabancılara yapılan konut satışları yüzde 82 yükseldi. Arapların gayrimenkule yönelmesiyle turizm acentelerinin da emlakçılığa soyunduğunu aktaran İstanbul Emlak Brokerleri Kulübü (İSTEB) Başkanı Ulvi Özcan, “Turizm acenteleri yüzde 15 komisyon ile çalışıyor. Bundan alıcının haberi olmuyor çünkü her şey dahil fiyatı veriyorlar. Normalde satıştan almaları gereken oran yüzde 1” diye konuştu.

İnşaat şirketlerinin yerli müşteriye farklı, yabancı müşteriye farklı fiyatlar verdiğini belirten Özcan, “Bazı turizm acentelerinin özellikle Arap müşterilerden fahiş ücretlerde hizmet bedeli (komisyon) aldıklarını veya fiyatın üzerine koyduklarını duyuyoruz. Bazen pazarlıkta istemedikleri rakam telaffuz edildiğinde küstahça davranıp masadan kalkabiliyorlar. Bunlar Türkiye ve sektör adına marka değerini negatif etkileyen olaylar. Bu başıbozukluğun önüne geçilmeli. Yetkililerin bu konulara duyarlı olması ve mağduriyetleri önlemesi gerekiyor” dedi.

Dünyanın içinde olduğu sosyal ve ekonomik durumdan Türkiye’nin de etkilendiğine dikkat çeken Ulvi Özcan, “Konut satış rakamlarının yüzde 18.1 ile düşüş yaşayarak gerilemesi de bu durumu teyit ediyor. Bir ülkede reci sektördeki pozitif ve negatif verilerin en son yansıyacağı ve uzunca süre etkisini göstereceği adres emlak sektörüdür. İnşaat sektörünün içinde bulunduğu durum doğrudan emlak sektörünü etkiliyor. Çünkü piyasa nezle olunca emlak sektörü zatürre oluyor” dedi.

İSTEB Başkanı Ulvi Özcan, yabancıların İstanbul’da en çok Başakşehir’den konut aldığını, Esenyurt ve Beylikdüzü’ne de ilgi gösterdiklerini söyledi. İkamet etmek için ev alan yabancıların, fiyatları daha ucuz olduğu için Esenyurt’ u tercih ettiğine işaret eden Özcan, 1 +1 ve 2 +1 dairelere daha çok talep gösterdiğini kaydetti. Yabancıların genellikle güvenlikli ve sosyal tesisleri olan projelerden daire aldığını belirten Özcan, “Konut alırken ya ülkelerindeki reklamlardan etkileniyorlar ya da daha önce Türkiye’de mülk alan tanıdıklarının tavsiye ettiği projelerden alıyorlar” dedi.

Kaynak: Yeniçağ

Share
2 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.