Altında Yükseliş Bekleniyor | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

03 Nisan 2018

Altında Yükseliş Bekleniyor

Fon yöneticileri ikind çeyrekte kıymetli madenler ve hisse senedi fonlarını favori görürken, en fazla takip edilecek ekonomik gösterge ise yine enflasyon oldu.

Kurumsal Yatırımcı dergisinin düzenlediği “Fon Yöneticileri Üç Aylık Beklenti Anketi” sonuçlan, ikinci çeyrekte altında yukarı yön beklendiğini gösterdi. Fon Yöneticileri 2018 2. Çeyrek Dönem Beklenti Anketi, çoğunluğunu Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği üyelerinin oluşturduğu 17 fon yöneticisinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Fon yöneticilerine göre, ABD Merkez Bankasının para politikasına ilişkin kararlar, dış siyasi gelişmeler ve Ortadoğu ile iç siyasi gelişmeler ikinci çeyrekte piyasaların yönünde belirleyici faktörler olacak. Anketin “Diğer” seçeneğine gelen cevaplar ise, “küresel para akışı”, “yurtiçi iktisadi temeller” ve “ticaret savaşları” olarak belirtildi. Ankete göre ikinci çeyrek dönemin en fazla tercih edilecek yatırım araçları arasında fon yöneticilerinin yüzde 35’i tercihlerinin hisse senedi olduğunu belirtirken, yüzde 29’u altını işaret etti.

Altın bir önceki ankete göre daha fazla fon yöneticisi tarafından tercih edildi. Fon yöneticileri cevaplarına göre, bankacılık artık listelere fazla giremezken, çeyrek dönemler itibariyle de tercihler değişkenlik gösterdi. İkinci çeyrek için demir-çelik listelerde en fazla yer verilen sektör olurken, onu perakende ve enerji takip etti. Telekomünikasyon, havayolları, petrokimya, cam, çimento ve bankacılık diğer dikkat çeken tercihler oldu.

Share
371 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.