Almanya'dan 500 Milyon TL'lik İşlemle Döndüler | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

Almanya’dan 500 Milyon TL’lik İşlemle Döndüler

Almanya’nın Düsseldorf kentinde düzenlenen Evim Türkiye Gayrimenkul ve Yatırım Fuarı’na katılan 76 Türk inşaat şirketi, 100’den fazla projesini Avrupa’daki Türklerle buluşturdu. Fuarda toplam 100 milyon TL’lik satış, 400 milyon TL’lik de satış bağlantısı yapıldı. Fuarın açılışında konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Fatma Varank, inşaat alanında dünya ikincisi olan Türkiye’nin bir dünya markası haline geldiğini söyledi. İçişleri Bakanlığı Bakan Yardımcısı Tayyip Sabri Erdil, Türkiye ve Almanya arasında büyük bir iş ve gönül birliği olduğunu belirterek bu fuarın ise yeni yatırımlar anlamında önemli bir köprü olacağını dile getirdi

Yabancılara konut satışında uluslar arası tanıtımın önemine dikkat çeken İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, “Bunun için ulusal bir fon oluşturularak, tanıtım harcamaları buradan karşılanmalıdır. Yani bu gelişmeyi anlatmak ve avantajları yabancı yatırımcılara duyurmak için Körfez, Avrupa ve Rusya bölgelerinde yoğun bir tanıtım çalışması yapılmalıdır” dedi

Konut üreticisi firmalar, Almanya’nın Düsseldorf kentinde düzenlenen Evim Türkiye Gayrimenkul ve Yatırım Fuarı’ndan yaklaşık 500 Milyon TL’lik işlemle döndü.  6 bin kişinin katıldığı fuara, 100’den fazla projeyle katılan 76 şirket, toplam 100 milyon TL’lik satış, 400 milyon TL’lik de satış bağlantısı yaptı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın desteği, Demirören Medya ve İSTexpo Fuarcılık işbirliğiyle düzenlenen fuar, İnşaatçılar Derneği (İNDER) tarafından da desteklendi. Türkiye gayrimenkul sektörünün temsilcileriyle ve Avrupa’da yaşayan Türkleri buluşturması amaçlanan fuarın, 8 Avrupa kentinde daha yapılması planlanıyor.

Bakanlıklar yalnız bırakmadı

İlk kez düzenlenen Evim Türkiye Gayrimenkul ve Yatırım Fuarı’na Hükümet de güçlü destek verdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Fatma Varank, fuarın açılışında yaptığı konuşmada Türkiye’nin yatırım için son derece güvenli ve dünyada yaşanan ekonomik dalgalanmalara rağmen 16 yıldır büyümeye devam eden bir ekonomi olduğunu söyledi.

Büyüyen ekonominin en büyük aktörünün gayrimenkul sektörü olduğunu vurgulayan Varank, “Sektör 2018’in üçüncü çeyreğinde önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 2,3 büyümüştür. Son 5 yılda satılan konut sayısı da 6,5 milyonu bulmuştur. Sektörün milli gelir içindeki payı yüzde 5 ile 6 düzeyinde olmakla birlikte etkilediği sektörlerle birlikte bu oran yüzde 30’ları bulmaktadır. İki milyon kişi de bu sektörde istihdam edilmektedir” dedi.

Varank, “İnşaat alanında dünya ikincisi olan Türkiye inşaat sektöründe bir dünya markası haline gelmiş, Türk şirketleri birçok kıtada, birçok ülkede önemli projelere imza atar duruma gelmişlerdir” diye kullandı.

Bugüne kadar 123 ülkede üstlenilen 9 bin 600 projenin toplam tutarının 380 milyar doları bulduğunu kaydeden Varank, şöyle devam etti:

“İnşaat sektörünün en büyük temsilcilerinden olan bakanlığımıza bağlı TOKİ, Emlak Konut ve özel sektörümüz ile biz geleceğimizi inşa ediyoruz. Emlak Konut bugüne kadar ürettiği toplamda 139 proje, 138 bin bağımsız bölüm, okullar, kreşler, sağlık tesisleri ve ibadethanelerle 66 yıldır planlı ve örnek şehircilik anlayışıyla halkımızı ev sahibi yapmaya devam ediyor. Yine TOKİ afet ve yoksullukla mücadele eden Afrika ve Orta Doğu coğrafyalarında bile büyük bir misyonu hayata geçiriyor. Bilgi ve proje finansman modelini dünyayla paylaşmaya devam ediyor.”

İş ve gönül birliği

İçişleri Bakanlığı Bakan Yardımcısı Tayyip Sabri Erdil ise Türkiye ve Almanya arasında büyük bir iş ve gönül birliği olduğunu belirterek bu fuarın ise yeni yatırımlar anlamında önemli bir köprü olacağını dile getirdi. Konut sektörünün global düzeyde yeni bir değişim yaşadığına dikkat çeken Erdil, şunları söyledi:

“Konut sektörünün kamu tarafından yeni bir vizyona kavuşması ve sadece iç pazara değil global pazara yönelik de yapılandırılması gerektiğini düşünüyorum ve bu anlamda da bir değişik söz konusu. Ayrıca yeni düzenlemeler ile alım satımdaki bürokratik işlemlerin de sadeleştirilmesi sağlandı. Bu anlamda Türkiye’ye yatırım ve konut alımında uygulanan vatandaşlık sistemi de ilgi çekiyor.”

İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, Türkiye’nin, uluslararası konut satışlarından aldığı payın oldukça az olduğunu belirterek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı tarafından art arda yapılan yeni düzenlemelerle bu payın oldukça artacağını vurguladı. Sadece yurtiçi teşviklerin yeterli olmayacağının altını çizen Durbakayım, uluslararası tanıtımının büyük önem arz ettiğini söyledi. Yabancılara konut ve iş yeri satışlarındaki KDV istisnasının tanıtımının yapılması gerektiğini de ifade eden Başkan Durbakayım, “Bunun için ulusal bir fon oluşturularak, tanıtım harcamaları buradan karşılanmalıdır. Yani bu gelişmeyi anlatmak ve avantajları yabancı yatırımcılara duyurmak için Körfez, Avrupa ve Rusya bölgelerinde yoğun bir tanıtım çalışması yapılmalıdır” dedi. Müteahhitlere bu konuda devlet desteği verilmesi önerisinde bulunan Durbakayım, “Firmaların yurt dışında açacağı satış ofisi yatırımı Turquality kapsamına alınmalı ve desteklenmelidir. Yabancılara KDV istisnası kapsamında yapılan konut ve iş yeri satışları ‘diğer döviz kazandırıcı faaliyetler’ olarak kabul edilmelidir. Bu kapsamda, Eximbank’ın sektöre kredi kullandırmasının önü açılmalıdır” diye konuştu.

‘Çifte fiyat tarifesi kalksın’

Yurtdışında yaşayan vatandaşların ve yabancı konut yatırımcılarının Türkiye’den bazı beklentileri olduğuna dikkat çeken Durbakayım, “Yurtdışı alıcıların, Türkiye’de çifte fiyat tarifesinin kalkmasını ve müktesep haklarının korunmasını istiyor” şeklinde konuştu. Nazmi Durbakayım’a göre, yurtdışında yaşayan vatandaşların memleketlerinde ev sahibi olma kararında, Türkiye ile aralarındaki coğrafi, kültürel ve tarihi yakınlık etkili oluyor. Yaşam tarzı ve kültürel olarak doğu ve batının sentezlendiği bir ülke olarak Türkiye hem doğu hem batıdan yatırımcı çekiyor.

‘10 milyar doları buluruz’

Türkiye’de yabancıların 2018’de yaklaşık 8 milyar dolar değerinde 40 bin konut aldığını hatırlatan İNDER Başkanı Durbakayım, şunları söyledi:

“Dünyada OECD ülkeleri içinde en fazla konut satışını gerçekleştiren ülke olan ABD’de geçen yıl 284 bin adet konut yabancıya satıldı ve buradan 153 milyar dolarlık gelir sağlandı. İspanya’da ise geçen yıl yabancılara satılan konut sayısı 50 bin adet oldu. Bu da ülkede her 9 konuttan birinin yabancıya satıldığı anlamına geliyor. Türkiye’nin de alınan yeni kararlarla yıllık konut satış adedinin 50 ortalamasını üzerine çıkacağını tahmin ediyorum. Verilere göre Türkiye’nin ekonomik koşulları, yatırımlarda hala reel kazanç vaat ediyor. Ayrıca konut yatırımlarının getirisi, Avrupa Birliği üyesi ülkelere göre daha yüksek, yatırımların geri dönüş süresi ise daha kısa. Avrupa İstatistik Enstitüsü Eurostat’ın verilerine göre, konut yatırımlarının geri dönüş süresi Avusturya’da 51, İtalya’da 42, İngiltere’de 38 yıl, Fransa’da 36, Norveç’de 32 yıl, Türkiye’de ise 28 yıl. Geri dönüş sıralarının kısalığının yanı sıra TL olarak fiyatların cazipliğine bağlı olarak, döviz ve lokasyona bağlı gayrimenkul değerinde artış beklentisi fazla.”

‘Yatırım için doğru zaman’

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) de Evim Türkiye Fuarı’na destek veren kuruluşlar arasında yer aldı. GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin, hem yurtdışında yaşayan vatandaşların hem de yabancı yatırımcıların Türkiye’de gayrimenkul yatırımı yapması için doğru bir zaman olduğunu ve bu konuda doğru bilgilendirmeye ihtiyaç duyduklarını söyledi. Evim Türkiye Fuarı’nın da bu ihtiyaca cevap vermeyi hedeflediğini ve bu fuar sayesinde yurtdışında yaşayan vatandaşların Türkiye’deki yatırım imkanlarını görme imkanı bulduklarını anlatan Yetgin, GYODER standında, Türkçe versiyonunu hazırladıkları ‘How to Buy Property in Turkey?’ kitapçığını da katılımcılarla paylaştıklarını vurguladı.

Türkiye gayrimenkul sektörünün, gelişen dünyaya hızla uyum sağlaması için güncel düzenlemelerle önünün açıldığına dikkat çeken Feyzullah Yetgin, “Sektörün finansmanını genişleten yeni düzenlemelerle birlikte gayrimenkul yatırımları daha cazip hale gelirken, satışlara ivme kazandıran adımlar atıldı.

‘Potansiyel büyük’

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın önemli bir hamlesiyle, 1 milyon dolarlık gayrimenkul alan yabancıya vatandaşlık hakkı tanınması şartı 250 bin dolara indirildi” dedi. Kamu yöneticilerinin yabancıya satışın büyük bir potansiyel içerdiğinin farkında olduğunu anlatan Yetgin,  “Bu konuda yapıcı adımlar atılması, sektörümüz adına gerçekten sevindirici. Bu çerçevede yeni düzenlemelerin hayata geçtiği 2018 yılında, gayrimenkul sektöründe canlanmanın en yoğun olduğu alan yabancı yatırımcıya yapılan satışlar oldu. 2018 yılı sonunda 39 bin 663 adedi bulan yabancıya konut satışı, bir önceki yıla göre yüzde 78,4 oranında artarak tüm zamanların rekorunu kırdı. 2019 yılında yabancıya konut satışı adedini 60 bine taşıma ve yaklaşık 6 milyar dolarlık satışı 10 milyar dolara çıkarma hedefimiz var” açıklamasında bulundu.

Türkiye gayrimenkul sektörünün, dünya ile kıyaslandığında çok daha büyük bir potansiyel içerdiğini vurgulayan Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, şöyle devam etti:

“Gayrimenkul, ülkemiz için stratejik bir zenginliktir. Son dönemin ekonomik konjonktürünü dikkate alarak, 2019 yılında farklılıklar oluşturmak, sektörün birlikteliğini yurt dışındaki platformlarda vurgulamak adına atılacak adımların başlangıcı olan bu fuarda, Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımızı ve yabancı yatırımcıları, gelecek vadeden yatırım fırsatları için ülkemize davet ediyoruz.”

Güvenli projeler ilgi gördü’

Teknik Yapı’nın Evim Türkiye’de Emlak Konut GYO ile hasılat paylaşım modeli kapsamında hayata geçirdiği Evora İzmir ve Evora Denizli projelerini görücüye çıkardı. Yaklaşık 530 ziyaretçi projeler hakkında bilgi alırken şirket yaklaşık 4,5 milyon TL’lik satış sözleşmesi imzaladı.

Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım, bir sonraki fuar için şimdiden hazırlık yapılmaya başlandığını belirterek yurtdışında yaşayan vatandaşlar için çok özel bir kampanya hazırlanacağı bilgisini de paylaştı. Evim Türkiye Fuarı’nda Teknik Yapı’nın yurtdışında yaşayan Türklerle  ‘güvenilir gayrimenkul’ ve ‘güvenilir markalı proje’ başlıklı ortak paydada birleştiklerini söyleyen Umut Durbakayım, gayrimenkul yatırımının üç önemli fırsat ve avantaj sağladığını vurguladı. Kur avantajının, yurtdışında yaşayan vatandaşlara büyük bir avantaj sunduğunu anlatan Durbakayım, “Bunun yanında yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız, ülkemizin gelecek 4-5 yıl içindeki potansiyel gelişmesine bağlı olarak prim şansı yakaladı. Ayrıca şu anda konut üreticileri ekonomik şartlardan dolayı maliyet fiyatında ve faiz avantajı sunan kampanyalar yapıyor. Yani yurtdışında yaşayan vatandaşlarımıza 2019 sonuna kadar beklenen yaklaşık yüzde 50’lik fiyat artışından etkilenmeyen fiyatlardan gayrimenkul alma şansı sunduk” dedi.

Fuar öncesi Almanya’da yerleşik emlak acenteleriyle ön görüşmeler yaptıklarını kaydeden Durbakayım, “Bu görüşmelerde ve satış ofislerinde yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın konut alırken çok tedirgin olduklarını gözlemledik”  diye konuştu. Umut Durbakayım, Emlak Konut GYO güvencesiyle gerçekleştirilen Evora Denizli ve Evora İzmir projelerinin, yurtdışında yaşayan vatandaşların özel ilgisini çektiğini vurguladı.

Seba İnşaat yeni fuarlara hazırlanıyor

Seba İnşaat, Evim Türkiye’ye, İstanbul Kağıthane’deki Seba Suites projesiyle katıldı,  Seba İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Engin Keçeli, fuara olan ilgiden memnun olduklarını belirterek “Hem ülkemizin potansiyelini gösterdik, hem de Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımızla bir araya geldik. Evim Türkiye Fuarı’nın yenilerine de katılmayı düşünüyoruz. Bir sonraki fuarda İstanbul’un yanı sıra Bodrum projelerimizi de tanıtacağız” dedi.

7 bin 256 metrekare arsa üzerinde yükselen ve 144 konutla 23 mağazadan oluşan Seba Suites, 15 ve 11 katlı iki blok şeklinde tasarlandı. 1+1 ve 2+1 dairelerin olduğu projede sosyal tesisler, açık yüzme havuzu, fitness çenter, çocuk parkı gibi sosyal donatı alanları yer alıyor.

Büyükyalı TL fiyatlarıyla avantajlı

Özak GYO, Ziylan Gayrimenkul ve Yenigün İnşaat ortaklığında, Emlak Konut GYO güvencesiyle, İstanbul Kazlıçeşme sahilinde hayata geçirilen Büyükyalı, TL olarak belirlenen satış fiyatlarıyla Evim Türkiye ziyaretçilerine, dövizle satılan konutlara göre daha fazla avantaj sundu. Özak GYO Genel Müdürü Fatih Keresteci, döviz kurlarındaki dalgalanmalar ve yabancıya satışta sunulan olanaklarla Türkiye’den ev almanın çok daha cazip hale geldiğini söyledi. Büyükyalı’da da satışların TL olarak gerçekleştiğini vurgulayan Keresteci Evim Türkiye Fuarı’nda Türkiye’ye gelme fırsatı bulamayan konut alıcılarına, Büyükyalı’yı ve 2019 yılında başlayacak ‘iyi yaşam’ı anlatarak onları sunduğumuz fırsatlar konusunda ilk ağızdan bilgilendirdik” dedi.

Yaşamın Eylül ayında başlayacağı Büyükyalı’da, farklı yaşam tarzlarına hitap eden farklı konsept ve büyüklüklerde daire seçenekleri yer alıyor. Projenin geçtiğimiz aylarda satışa sunulan Büyükyalı furnished by Fendi Casa bloğu ise ultra lüks özelikleriyle dikkat çekiyor.

  1. İstanbul tecrübesini ödülüyle ispatladı

Fuzul Grup, Seha Yapı, Al Zamil, Adese ortaklığı ve Başakşehir Belediyesi işbirliğiyle İstanbul Başakşehir’de inşa edilen 3. İstanbul Başakşehir, Evim Türkiye’nin ilgi çeken projelerinden biri oldu. 3. İstanbul Başakşehir Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Saylık, projenin satış ofisi ve örnek daire mimarisinin ödüle layık görüldüğünü hatırlatarak “3. İstanbul’dan ev sahibi olanlar tecrübesini ödülle ispatlamış bir projede yaşayacaklar” dedi. 3. İstanbul’un TEM Otoyolu’na 5 dakika, E-5’e ve İstanbul Havalimanı’na 12 dakika, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ne 30 dakika, Atatürk Havalimanı’na 12 dakika, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne ise 20 dakika mesafede bulunduğunu söyleyen Saylık, şunları söyledi:

“112 bin metrekare arsa üzerinde yükselen 3. İstanbul’da toplam alanın yüzde 80’inde peyzaj alanları bulunuyor. Projenin sosyal donatıları arasında basketbol sahası, restoran, kapalı otopark, yürüyüş parkuru, sauna, bilardo, spa, çocuk oyun alanları, futbol sahası, süs havuzu, güvenlik, cafe, kapalı yüzme havuzu, tenis kortu ve kameralı güvenlik hizmeti yer alıyor.”

Baharyaka lansman öncesi fiyat avantajı sundu

Kuyaş, EK ve BRK İş Ortaklığı, İstanbul Eyüpsultan’da inşa ettiği Baharyaka projesiyle gurbetçileri karlı bir yatırıma davet etti. Kuyaş Genel Müdürü Yüksek Mimar Salih Sağında, Evim Türkiye’nin Avrupa’da yaşayan gurbetçiler için avantajlı fiyatlarla Türkiye’de gayrimenkul yatırımı yapma fırsatı oluşturduğunu belirterek “Biz de İstanbul’un manevi iklimini yaşatan Eyüpsultan’da Baharyaka projemizi gurbetçilerimizle buluşturduk.  Lansman öncesi çok cazip fiyatlarımızla projemizi gurbetçilerimizin beğenisine sunduk” dedi.

Aileler için geliştirilen geniş ve ferah dairelerin yer aldığı Baharyaka’da 593 konut yer alıyor. 2+1, 3+1 ve 4+1 daire seçeneklerine yer verilen projede daireler, 100 metrekare ile 300 metrekare arasında değişiklik gösteriyor. Projede bahçe, teras, normal kat ve dubleks seçeneklerine de yer veriliyor.

Lens Yapı’nın küçük dairelerine büyük ilgi

Lens İstanbul ve Ataşehir Modern projeleriyle fuara katılan Lens Yapı, gurbetçilere yüzde 20+5 indirim avantajı sundu. Lens Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Mert Kutlu, gurbetçilerin

özellikle yatırım için 1+1 ve 2+1 dairelere ilgi gösterdiğini belirterek “Gurbetçi vatandaşlarımızın, Türkiye’de mülk sahibi olma çalışmalarını hızlandırdıklarını gözlemledik” dedi. Özel indirimle Lens İstanbul’da 63 bin euro’dan, Ataşehir Modern’de ise 92 bin euro’dan başlayan fiyatlarla satış yaptıklarını anlatan Kutlu, “Avrupa’daki Türk vatandaşlarımızın yatırım amacıyla yoğun ilgi gösterdiği 1+1 ve 2+1 konutlar, satışlarımızda yüzde 10’luk artış yakalamamızı sağladı” açıklamasında bulundu. 1162 daireden ve 85 ticari alandan oluşan Lens İstanbul’da satışların yüzde 80’inin tamamlandığı bilgisini veren Kutlu, şunları söyledi:

“Satışlarımıza baktığımızda yüzde 20’sini yurt dışında yaşayan Türklere gerçekleştirdik. Özellikle tatil dönemi nedeniyle geldikleri haziran ve temmuz aylarında satışlarımızda yüzde 50’lik bir artış yaşadık diyebiliriz. Yakın gelecekte gurbetçi vatandaşlarımızla projelerimizi buluşturmak adına yerel satış ve tanıtım ofisleri açmak şirket hedeflerimiz arasında yer alıyor.”

İhlas Yapı’nın memleket daveti karşılık buldu

İhlas Yapı’nın gözde projelerinden Bizim Evler 7, Bizim Evler 8, Bizim Evler Güzelce ve Marmara Evleri 4, Evim Türkiye fuarında vitrine çıktı. İhlas Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Celep, 5 milyondan fazla gurbetçinin yaşadığı Avrupa’nın bu organizasyon için çok doğru bir adres olduğunu söyledi. İhlas Yapı olarak Evim Türkiye Gayrimenkul ve Yatırım Fuarı’na özel olarak başlattıkları ‘İki kişilik İstanbul gidiş dönüş uçak biletiniz bizden’ kampanyasının oldukça ilgi gördüğünü açıkladı. Ayrıca KDV’den muaf tutulan Avrupalı vatandaşların bu avantajın da etkisiyle fuardaki projelere yoğun alaka gösterdiğini ifade eden Celep, şöyle devam etti:

“Avrupalı vatandaşlarımızın yoğun ilgi gösterdiği fuarda gurbetçilerimize, ülkemizin en önemli dinamiklerinden olan gayrimenkul sektörünü ve konut ile ticarilerin halen en güvenli yatırım enstrümanı olma özelliğini koruduğunu anlatma fırsatı bulduk. Projelerimizden yaşamın başladığı Bizim Evler 7 ile inşa çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiği Bizim Evler 8, Bizim Evler Güzelce ve Marmara Evleri 4’te uygun şartlarda konut almaları için avantajlı teklifler sunduk.”

Kar Yapı 12 sözleşme imzaladı

Evim Türkiye’de Edonia Garden’ projesini tanıtan Kar Yapı, 12 adet ön satış sözleşmesi imzaladı.  Kar Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Şenol Üçüncü, bu yıl ilk kez düzenlenen fuardan beklentilerinin de üzerinde verim sağladıklarını söyledi. Fuarın 3 milyondan fazla Türk’ün yaşadığı Almanya’ya ve komşu ülkelere hitap ediyor olmasından dolayı büyük önem taşıdığını vurgulayan Üçüncü, “Birikimlerini Türkiye’den ev alarak değerlendirmek isteyen gurbetçilerimiz için büyük bir fırsat sunduk. Onlar da bu fırsatın önemini gördüler ve ciddi ilgi gösterdiler. Maket üzerinde incelemeler yaparak projeyi yerinde görmek için Türkiye’ye geleceklerini ifade ettiler. Fuarda ayrıca 12 adet ön satış sözleşmesi imzaladık” dedi.

Pendik’te yükselen Edonia Garden,  10’ar katlı 4 blokta 388 adet konut ve 12 adet ticari üniteden oluşuyor. Metrekare büyüklükleri brüt 62.49 m2 ila 147.41 m2 arasında değişen 1+1, 2+1 ve 3+1 dairelerden meydana gelen projede 9 dönüm peyzaj ve açık alan, açık yüzme havuzu, çocuk havuzu, basketbol sahası, fitness center, hamam, sauna, buhar odası, kapalı ve açık çocuk oyun alanları, kafeterya, süs havuzları ve yürüyüş yolları yer alıyor.

Avrupa’nın dört bir yanından Türkler Torkam standına geldi

Torkam İnşaat, Evim Türkiye’ye Torkam E5, Temaşehir Konya ve 42. Cadde projeleriyle katıldı. Torkam İnşaat İcra Kurulu Başkanı Mahmut Dereli, binlerce gurbetçimizin ziyaret ettiği fuarda Torkam projelerinin gördüğü ilgiden memnun olduklarını söyledi.

Tortam E5 projesinin büyük bir lokasyon avantajı sağladığını ifade eden Dereli, “Bu projemizde rezidansların ve ofislerin yanı sıra çok yakında satışa çıkacak Torkam E5 Çarşı Dükkanları gurbetçilerimizin ilgi odağındaydı” dedi. Torkam standını Almanya’da yaşayan gurbetçilerin yanı sıra Hollanda, İsveç, Belçika, İngiltere ve Avusturya’dan gelen Türklerin de ziyaret ettiğini anlatan Dereli, “İleriye dönük yatırım yapacak gurbetçilerimiz İstanbul ve Konya’daki projelerimizi inceleme, avantajlarını yakından görme ve tanıma fırsatı buldu. Bu tarz gayrimenkul fuarları, devamı olmalı diye düşünüyorum” diye konuştu.

Gurbetçiler Düşler Vadisi Riva ile tanıştı

Yılmaz İnşaat Yönetim Kurulu Baştanı Hakan Yılmaz, Evim Türkiye Gayrimenkul ve Yatırım Fuarı’nda Düşler Vadisi Riva projesini gurbetçilerle buluşturma fırsatı bulduklarını söyledi. Yılmaz İnşaat’ın 45 yıllık bir tecrübeye sahip olduğunu vurgulayan Yılmaz “Galatasaray arsası üzerinde Emlak Konut GYO güvencesiyle geliştirdiğimiz villa projemiz Düşler Vadisi Riva, İstanbul’un doğayla iç içe bölgesi Riva’da yükseliyor” dedi. Projenin fuarda gurbetçi vatandaşlardan büyük ilgi gördüğünü anlatan Yılmaz, şunları söyledi:

“Gayrimenkul alarak Türkiye’de yatırım yapan gurbetçilerimiz hem memleketleri için hem de kendileri için çok doğru bir iş yaptı. Avrupalı vatandaşlarımızın vergilerinin düşük, yaşam standartlarının yüksek olduğu Türkiye’de ülkesine bağlılığından dolayı doğdukları topraklara yatırım yapması bizleri mutlu etti. Avrupa’da yeni fuarlarla bu iş birlikteliğinin büyüyeceğini, konut satışlarının artacağını şimdiden söyleyebiliriz.”

TEM Avrasya, Avrupa seferini tamamladı

Fuzul Yapı, TOKİ ile hasılat paylaşım modeliyle İstanbul Gaziosmanpaşa’da geliştirdiği TEM Avrasya projesiyle Evim Türkiye Gayrimenkul ve Yatırım Fuarı’nda boy gösterdi.  Fuzul Yapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Zeki Akbal, projenin yatırım ve prim değeriyle öne çıkan projenin büyük ilgi gördüğünü söyledi. 612 daireden oluşan TEM Avrasya’nın yüzde 80’den fazlasının sahiplerini bulduğunu ifade eden Akbal, “Yatırım değeri oldukça yüksek bir lokasyonda konumlanan ve bu yılın ikinci yarısında teslim edeceğimiz proje hem yabancı yatırımcılar hem de gurbetçiler için fırsatlar sunuyor” dedi. Zeki Akbal, şöyle devam etti:

“Projemizi tanıtırken, ‘Biz ne sadece Avrupalıyız, ne de sadece Asyalıyız. Biz daha fazlasıyız’ diyoruz. Bu mesajımızı Avrupa’nın önemli bir merkezinde ziyaretçilerimize de verdik.  Çünkü TEM Avrasya Konutları, Avrupa ve Asya’yı birleştiren TEM’in hemen yanı başında yükseliyor.”

Ontan İnşaat İzmir’i temsil etti

Ontan İnşaat, Almanya’nın Evim Türkiye’de Modda Bulvar, Modda Suites ve Modda Port projeleriyle İzmir’in gayrimenkul sektörünü temsil etti. Ontan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Onur Öktem, Bornova’daki Modda Bulvar’da toplam bin 50 konut bulunduğunu belirterek “Açık havuz, kapalı havuz fitness merkezi, bilim müzesi, sanat müzesi ve tiyatronun bulunacağı sosyal alanlar İzmir’de bir ilk olacak ve Mayıs 2020 de teslim edilecek” dedi. 2018’de En İyi Konut ödülünü kazanan Bayraklı’daki Modda Suites’in ise Temmuz 2019’da tamamlanacağını açıklayan Öktem, “İzmir’in orta noktasında eşsiz lokasyonda yer alan Modda Port projesi denize sadece 300 metre uzaklığında. Metro ve İZBAN gibi toplu ulaşımın yanı başında yer alan proje yaşam, bu ay içerisinde başlıyor” diye konuştu.

3 günde 24 öğrenci evi sattı

Erkanlı Holding’in alternatif gayrimenkul yatırım projesi Univa Öğrenci Evleri, Evim Türkiye Fuarı’nda büyük ilgi ile karşılaştı. Fuarda Kocaeli ve Düzce projelerinden 220 adet ön talep alan Erkanlı Holding, 3 günde 24 adetlik öğrenci evi ve iki ticari alan satışı yaparak 16 milyon TL’lik gelir elde etti.  Erkanlı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Erkanlı, Univa Öğrenci Evleri’ne olan ilginin en önemli sebeplerinden birinin Avrupa’da yaşamaya devam eden vatandaşların birikimlerini Türkiye’ye yatırırken yaşadığı zorluklar olduğunu söyledi. Erkanlı, “Univa Öğrenci Evleri, kiracı bulma, kira tahsilatı, abonmanlık, konutların bakım ve onarımı gibi işlerin çözümünü yatırımcı adına gerçekleştiriyor. Avrupalı Türklerin aklı yatırımında kalmadığı gibi, yüksek kira geliriyle 8 yıl gibi kısa sürede de yatırım kendini amorti ediyor” diye konuştu. Erkanlı, fuarda yapılan satışlar kapsamında 16 milyon TL’lik gelir elde ettiklerini açıkladı.

‘Sektöre can suyu oldu’

Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin, fuarda beklentilerinin üzerinde ilgi gördüklerini ifade belirterek “Yoğun ilgiden kafamızı kaldıramadık. Daire satışlarımız oldu. Burası çok iyi bir pazar oldu emlak için” dedi. Türkiye’nin yurtdışında satış konusunda sıkıntı yaşadığını ifade eden Kemal Şahin, şunları söyledi:

“Türkiye’nin dövize ihtiyacı var onu da biliyoruz. Dolayısıyla bu iş iyi bir fikir oldu. Hem emlakçılar, inşaatçılar, konut yapanlar gelip burada bir şeyler sattılar. Ülkemize döviz gelecek. İnşaat sektörüne az da olsa bir can suyu vermiş olacağız. Diğer taraftan fazlasıyla döviz kazandırmış olacağız o açıdan ayrıca mutluyuz. Bir yerde de Türkiye’de krizin aşılması için de güzel bir vesile oldu.”

Hasanoğlu 4 projesini tanıttı

Hasanoğlu Şirketler Grubu, fuara 4 yeni projesiyle katıldı.  Hasanoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Hasanoğlu, yüzde 5 indirim kampanyasının yoğun ilgi gördüğünü belirterek “Fuar bizim açımızdan çok başarılı geçti, gurbetçiler ve katılımcılar projelerimize yoğun ilgi gösterdi. Fuar boyunca yüzlerce misafir ile görüştük, kendilerini İstanbul’da misafir etmek ve proje ziyareti gerçekleştirmek üzere planlamalar yaptık” dedi.

Türk firmalarının gurbette yaşayan vatandaşlarla bir araya gelmesinin önemine dikkat çeken Hasanoğlu,  şöyle devam etti:

“Bu bizim için son derece önemli bir adımdı. İnşallah devamının da gelmesini arzu ediyoruz. Birçok aileye projelerimizi tanıtma imkanı bulduk. Kendilerini İstanbul’da misafir etmek üzere sözleştik. İnşallah fuar dönüşü bu ailelerle tanışma ve satış sürecini hızlandırıyor olacağız.”

Kaynak: Esra ÖZSÜMER/İNDERGİ

Share
402 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.