Alman Devinden Gebze’ye Tesis | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

10 Ekim 2018

Alman Devinden Gebze’ye Tesis

Dünyanın önde gelen bant ve yapıştırma üretim şirketlerinden Lohmann, yeni üretim tesisini Gebze’de açtı. Firma yöneticileri; 2015 ile 2025 yılları arasında en hızlı büyüyen ülkelerden biri olarak görülen Türkiye’ye güvendiklerini dile getirdi

Dünyanın önde gelen bant ve yapıştırma üretim şirketlerinden Lohmann, Türkiye’deki ilk fabrika yatırımını Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi desteği ile Gebze’de gerçekleştirdi. Türkiye’yi bölgesel üretim ve ihracat merkezi olarak konumlandırmayı hedefleyen Alman şirketi Lohmann, Gebze Plastikçiler Organize Sanayi Bölgesi’nde (GEPOSB) açtığı fabrikada, başta Orta Doğu pazarı olmak üzere birçok ülkeye “Made in Türkiye” damgalı ürünlerini ihraç edecek.

ALMANLAR DA KATILDI
Üretim tesisinin açılış törenine Lohmann üst düzey yöneticisi (CEO) Elmar Boeke, Lohmann EMEA Bölgesi İş Birimi Direktörü Andreas Tanzer, Lohmann SCEE Bölge Müdürü Markus Koch, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nin üst düzey temsilcileri, Gebze Kaymakamı Mustafa Güler, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker ile iş adamları katıldı. Lohmann SCEE Bölge Müdürü Markus Koch, burada gerçekleştirdiği sunumda, şirketin, Türkiye’deki üretim potansiyeli ve bölgesel avantajlarını değerlendirerek, Gebze’de kurduğu yeni fabrikasını bölgesel merkez olarak konumlandıracağını ve iç pazarın yanı sıra ihracat pazarlarını da Türkiye sayesinde çeşitlendireceğini söyledi.

‘MADE IN TÜRKİYE’ ÜRÜNLER
Koch, dünyada 29 ülkede üretim tesisi bulunan Lohmann’ın, 2 bin kişiye yakın çalışanı ve satış ofisleriyle 50’den fazla ülkede, taşıma, elektronik, medikal, hijyen, grafik, inşaat ve yenilenebilir enerji gibi birçok sektörden farklı komponentlerin birleştirilmesinde faaliyet gösterdiğini belirterek, “Gebze Plastikçiler OSB’de 3 bin metrekarelik alana yayılan Lohmann Üretim Tesisi, önümüzdeki dönemde Türkiye’nin yanı sıra ‘Made in Türkiye’ etiketli ürünlerini Katar, İran, Azerbaycan ve İsrail başta Orta Doğu pazarına, Türkiye’yi merkez olarak kullanarak ihraç edecek” diye konuştu.

“BU GİRİŞİM ÇOK ÖNEMLİ”
Markus Koch, şunları kaydetti: “2011 yılından bu yana satış ofisimizle sürdürdüğümüz Türkiye’deki faaliyetlerimizi bu fabrika açılışı ile perçinledik. 2011 yılından bu yana Türkiye’de güzel işler yaptık. Ortaklarımız ve müşterilerimiz için hızlı olmak ve daha iyi hizmet üretmek adına bu yeni girişim bizler için çok önemli. Lohmann Türkiye’nin geleceği için sağlam adımlar atıyoruz. Bu gelecek için hepimiz son derece heyecanlıyız.”

“BÜYÜK İŞLER YAPILACAK”
Lohmann üst düzey yöneticisi (CEO) Elmar Boeke ise 2011 yılından bu yana Türkiye’de satış faaliyetleri gösteren şirketlerinin cirosunu, 2020 yılı sonuna kadar üç katına çıkarmayı hedeflediklerini ifade etti. Türkiye’de büyük işler gerçekleştireceklerini dile getiren Boeke, şöyle konuştu:

“167 yıllık geçmişi olan Lohmann yapışkan bant teknolojisi alanının öncü güçlerinden bir tanesi. Bireysel çözümler sunan Lohmann’da yüzde 90’dan fazla özelleştirilmiş ürünler ve 200’den fazla patent bulunuyor. Günümüzde tüm dünyaya yapıştırma çözümleri üreten bir şirket olarak Türkiye pazarına resmen giriş yapmaktan mutluluk duyuyoruz. Türkiye’nin gelişen ekonomik gücü ve büyüyen iç piyasasıyla büyük işler yapacağımıza eminiz.”

29 ÜLKEDE ÜRETİM YAPILIYOR
Lohmann EMEA Bölgesi İş Birimi Direktörü Andreas Tanzer de şirket olarak 29 ülkeye yayılan üretim ağını Türkiye’ye taşıyabildikleri için şanslı olduklarını kaydetti. Lohmann ailesi olarak Türkiye pazarında üretime başlamaktan ötürü mutluluk duyduklarını vurgulayan Tanzer, şunları söyledi:

“2015 ile 2025 yılları arasında en hızlı büyüyen ülkelerden biri olarak görülen Türkiye bizim için çok önemli. Türkiye’de fabrika açmamıza ivme olan başka faktörler ise ülkenin güçlü endüstriyel altyapısının bulunması ve Türk tüketicilerin daha çok yerel tedarikçileri tercih etmesidir. 2011 yılında Türkiye’de bir satış ofisi şubesi ile başladık, 2018 yılında üretime geçtik. Bu noktada tüm süreçte bize verdikleri destekten ötürü Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ekibine teşekkür ederim. Türkiye’de faaliyet göstereceğimiz ana piyasalar tüketici ürün ve elektronikleri, grafik, ulaştırma, yapı ve yenilenebilir enerji olacak. Türkiye pazarında bu alanların her birinde başarılı çalışmalar gerçekleştireceğimize inanıyoruz.” Konuşmalarından ardından şirket yetkilileri ve protokol üyeleri fabrikanın açılış kurdelesini kesti, ardından fabrika gezildi.

Kaynak: Kocaeli Gazetesi

Share
319 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.