Alaşehir’i Jeotermal Üssüne Dönüştürecek | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

10 Eylül 2018

Alaşehir’i Jeotermal Üssüne Dönüştürecek

Manisa Alaşehir’e hali hazırda 336 milyon dolarlık jeotermal enerji santrali yatırımı yapan Türkerler Holding, bu yıl ilki düzenlenen Alaşehir Üzüm Festivali’ne verdiği destekten dolayı festivalin son gününde yer alan törende plaketini aldı. Türkerler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Türker, 664 milyon dolarlık yeni yatırımın da yolda olduğunu müjdeledi.

Manisa Alaşehir’e hali hazırda 336 milyon dolarlık jeotermal enerji santrali yatırımı yapan Türkerler Holding, bölgede turizmin gelişimine de katkı sağlıyor. Bu yıl ilki düzenlenen Alaşehir Üzüm Festivali’ne verdiği destekten dolayı festivalin son gününde yer alan törende plaketini alan Türkerler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Türker, 664 milyon dolarlık yeni yatırımın da yolda olduğunu müjdeledi.

Şimdiye kadar Manisa Alaşehir’de, JES 1 ve JES 2 jeotermal santralleri ile toplamda 200 milyon dolar değerinde yatırım yaparak 48 M W kurulu güç elde ettiklerini hatırlatan Türker, 30 MW kapasiteli JES 3 santralinin de inşaatının devam ettiğini sözlerine ekledi.

“Bölgeye 1 milyar dolarlık katkı sağlamış olacağız”
Alaşehir’de kurdukları JES 1 ve JES 2 Jeotermal Enerji Santralleri ile yılda360 milyon kWh enerji elde ettiklerini söyleyen Türker, “136 milyon dolar değerinde yılda 220 milyon kWh enerji elde edebileceğimiz JES 3 santralinin inşaatını hız kesmeden sürdürüyoruz. Tüm bu gelişmelerin yanında yeni yatırımları da hayata geçirmeye devam edeceğiz. JES 3 santralı yapımından sonra, sırasıyla JES 4,5,6, 7 ve 8 yatırımlarını tamamlayarak toplam 248 MW kapasiteye ulaşmayı planlıyoruz. Bu projelerin tamamlanmasıyla yıllık üretim hacmi 1.8 milyon MWh’ya ulaşacak ve bölge bir jeotermal enerji üssü haline gelecek’. İlave yatırımlarımızla birlikte bölgeye toplamda 1 milyar dolar değerinde katkı sağlamış olacağız” dedi.

Kaynak: DÜNYA

Share
183 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.