AKM’yi TOKİ Yapacak | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

29 Aralık 2017

AKM’yi TOKİ Yapacak

Bakan Kurtulmuş, “İstanbul’daki AKM’nin artık uygulama faslındayız. Yıkımlar başladı ve yeni binanın yapımıyla ilgili TOKİ sorumluluğu aldı. TOKİ üzerinden binanın yapımı Mart 2019’da bitirilecek” dedi.
Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş yeni projesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 6 Kasım’da açıklanan İstanbul, Taksim’deki Atatürk Kültür Merkezi (AKM) ile Ankara’daki AKM binasının durumuna yönelik değerlendirmelerde bulundu. Kurtulmuş, yenilendikten sonra 2 bin 500 kişilik opera salonu ile konser, tiyatro salonları, sinemalar, kütüphaneler, tasarım dükkanları ve bunların arasında yer alan kafe ve restoranlarıyla büyük bir kompleks olarak hizmet verecek İstanbul’daki AKM’ye yönelik, “İstanbul’daki AKM’nin artık uygulama faslındayız. Yıkımlar başladı ve ondan sonra yeni binanın yapımıyla ilgili TOKİ sorumluluğu üzerine aldı. TOKİ üzerinden binanın yapımı inşallah 2019 yılı Mart ayı içerisinde bitirilecek” dedi. AKM konusunda epey mesafe aldıklarını vurgulayan Kurtulmuş, projenin tüm detaylarıyla yapılması ve güzel bir şekilde bitirilmesi için çalıştıklarını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Yeni AKM gibi bir proje de Ankara’ya yapılsın” talimatıyla gündeme gelen Ankara’daki AKM binasına ilişkin olarak da sürecin şu an ilerlediğini dile getiren Kurtulmuş, “Ankara AKM ise şu anda fikir aşamasındadır. Bunun da 2018 yılı içerisinde bütün projelerinin, resmi süreçlerinin tamamlanarak, 2018’de eğer yapabilirsek bir temel atma ama o herhalde biraz 2019’un sonuna doğru olacaktır, 2019’da da yapımına başlanması gibi bir hedefimiz var” bilgisini paylaştı.

 

Telif düzenlemesi hazır

Bakan Kurtulmuş sinema, telif hakları ve Bakanlığın teşkilat yasasıyla ilgili çalışmalara yönelik de düzenlemelerin hazır olduğunu kaydetti. Özellikle telif hakları ve sinemaya yönelik düzenlemelerin sektörle görüşülmesi sonucu son şekline kavuştuğuna işaret etti.

Sinemaya yatırıma teşvik

Kurtulmuş, “Yapılan çalışmaların hem fikir eserlerinin korunması için büyük bir kazanım sağlayacağını hem de sinema destekleriyle yerli sinema üretecek olanlarla dışarıdan sinema sektörümüze yatırım yapacakları da ciddi bir şekilde teşvik edileceğini söyleyebilirim” dedi.

Bina olarak yetersiz

Ankara AKM’nin yeni projesine yönelik ilgili bütün çevrelerden görüş alacaklarını söyleyen Kurtulmuş, şunları kaydetti: “Ankara AKM’nin de Ankara’ya yakışır, güzel bir proje olması için gayret sarf edeceğiz. Biliyorsunuz, orası özel bir yasayla kurulmuş, gerekirse birtakım yeni mevzuat düzenlemeleri yapılarak da aynen İstanbul gibi oranın da Ankara’ya yakışır büyük bir proje haline gelmesine gayret edeceğiz. Ankara’nın ihtiyacı var. Orası maalesef bina olarak da son derece yetersiz. Hatta yönetim zorlukları dolayısıyla da tamiratı, tadilatı yapılamamış.”

Share
322 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.