Aidatlar En Düşük Fatih, En Yüksek Sarıyer’de | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

24 Aralık 2017

Aidatlar En Düşük Fatih, En Yüksek Sarıyer’de

İstanbul genelinde konut için aylık ortalama 160 lira aidat ödenirken, bu rakam Sarıyer’de 650 liraya kadar çıkıyor. 

TUVİMER’in 39 ilçe ve 800’ü aşkın mahalleyi mercek altına aldığı İstanbul Ortalama Konut Aidatları’ başlıklı raporuna göre, apartman daireleri dışında kalan site içi yapılar, site içi müstakil yapılar, özel lüks konutlar ve rezidanslar incelendiğinde şehir genelinde aidat rakamlarında büyük farklılık göze çarpıyor.

650 TL ile en yüksek aidata sahip olan Sarıyer’i 475 TL ile ile Beşiktaş, 400 TL ile Beykoz, 250 TL ile Şişli, 235 TL ile Başakşehir takip ediyor.

Sarıyer ve Beykoz’un ilk 5’te olmasında yüksek metrekareli konutların bu ilçelerde fazlaca olması etki ederken, Şişli ve Beşiktaş’ta ise hem site içi yapılar hem de lüks siteler ilçelerin ortalamasını yükseltmiş durumda.

TÜRKİYE Veri İşleme Merkezi’nin (TUVİMER) araştırmasına göre, İstanbul’da konut için ortalama aylık 160 lira aidat ödenirken, bu Beşiktaş’ta 475, Sarıyer’de 650 liraya yükseliyor. Aylık ortalama konut aidatının en düşük olduğu ilçe ise 30 lirayla Fatih.

Bazı mahallelerde kirayı bile geçiyor
Ortalama aylık aidatın en yüksek olduğu mahalleler ise neredeyse kira fiyatlarına yaklaşan rakamlarla göze çarpıyor. Sarıyer’in Büyükdere, İstinye ve Yeniköy, Beşiktaş’ın Levent ve Ulus, Beykoz’un Riva ve Acarlar, Şişli’nin Harbiye, Büyükçekmece’nin Alkent 2000 mahallelerinde ortalama aylık aidatlar 1000 lirayı geçiyor.

 

Share
334 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.