Ağaoğlu’ndan 1 Milyarlık Enerji Yatırımı | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

28 Aralık 2017

Ağaoğlu’ndan 1 Milyarlık Enerji Yatırımı

Ağaoğlu Enerji Grubu, 125 M W Kurulu güce ve 735 milyon liralık yatırım değerine sahip Balıkesir RES projesinin rüzgâr türbinleri için Alman Nordex Energy GmbH ile sözleşme imzaladı. 2018 yılında yenilenebilir enerji yatırımlarının büyüklüğü toplam 1 milyar lira olacak.
Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, “Türkiye ekonomide durgunluk psikolojisine yenilmemeli. İş adamı günlük kararlarla değil, ülkesinin geleceğine güvendiğini gösteren yatırımlarla hareket etmelidir. Geçen yıl 700 milyon liralık enerji yatırımını tamamlamıştık bu yilki hedefimiz 1 milyar liranın üzerinde” dedi.
Ağaoğlu Enerji Grubu yenilenebilir enerji alanındaki yatırımlarına devam ediyor. Grup, geçen yıl Alman Nordex’ten 68,4 M W kapasiteli 19 rüzgâr türbini siparişi vermişti. 2016 yılının Aralık ayında 330 milyon liralık yatırıma imza atan Ağaoğlu Enerji 2016 yılım toplarn 700 milyon liralık enerji yatırımıyla kapatmıştı. Bursa ve Yalova’daki 2 RES projesi tamamlanarak işletmeye açıldı. Bu iki projeden 160 bin hanenin elektrik ihtiyacı karşılanıyor. Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu; “Her zaman söylüyorum Türkiye ekonomide durgunluk psikolojisine yenilmemeli. İş adamı günlük kararlarla değil, ülkesinin geleceğine güvendiğini gösteren yatırımlarla hareket etmelidir.
Geçen yıl 700 milyon liralık enerji yatırımını tamamlamıştık bu yıl ki hedefimiz 1 milyar liranın üzerinde. 2017’de 400 milyon liralık yatırım değerine sahip Bursa ve Yalova’daki 2 RES projemizi tamamlayarak işletmeye açtık. Toplam 68.4 MW Kurulu süce sahip bu iki RES 160 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılıyor” şeklinde konuştu.
 Ali Ağaoğlu sözlerine şöyle devam etti; “2017 Ekim ayı itibari ile Türkiye’nin cari açığının 42 milyar dolar seviyesinde olduğunu ve en büyük payın enerji girdisine ait olduğunu biliyoruz. Yenilenebilir enerji alanındaki her yatırım caıi dengeye olumlu etki yapacaktır. Ayrıca rüzgâr türbinlerinin kule kanat ve jeneratörleri yerli imal edilmesi de ülke ekonomisine katkıdır” ifadelerini kullandı.

Share
401 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.