Ağaoğlu stratejik ortak arayışında  | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

11 Temmuz 2018

Ağaoğlu stratejik ortak arayışında 

Son dönemlerde faiz ve döviz kurundaki dalgalanmalar büyük şirketleri zora sokuyor. Bunlardan biri olan Ağaoğlu Şirketler Grubu stratejik ortaklığa girmeye sıcak bakıyor. Konuyla ilgili Bloomberg’e konuşan Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, grubun toplam banka borçlarının aktiflere oranının yüzde 9.4 seviyesinde olduğunu söyledi. Ağaoğlu, 2018 sonunda bu oranı yarıya indirmeyi amaçladıklarını, bu çerçevede aktiflerde yüzde 4-5 oranında satış planladıklarını belirtti. 

Stratejik ortaklıkların gündemlerinde olduğunu kaydeden Ali Ağaoğlu, “Banka borçları İstanbul Finans Merkezi’nin planlanandan uzun sürmesi nedeniyle oluştu. Projeye şu ana kadar 400 milyon dolar yatırım yaptık. İki kez projeye yabancı ortak alma girişimimiz oldu. Biri Rus uçağının düşürülmesine, biri de Katar krizinin patladığı döneme denk geldi. Ancak hala stratejik ortak alma fikrine sıcak bakıyoruz” dedi.

“Banka borçlarına karşı varlıklarımız yüksek” 
Faiz ve döviz kurlarının arttığı bir ortamda hemen hemen bütün sektörlerde durgunluk gözlemlediğini belirten Ağaoğlu, inşaat sektörü için de durumun farklı olmadığını söyledi. Kendi ifadesiyle “reytingi yüksek” bir kişi olduğu için inşaat sektöründeki durgunluktan en çok etkilenenlerden biri olduğu yönünde söylentiler çıktığını ifade eden Ağaoğlu, bu iddiaları şu şekilde yalanladı: “Banka borçlarımızla kıyasladığımızda varlıklarımız çok daha yüksek. Satışların durgunlaştığı bu dönemden en güçlü çıkacak şirketlerden biriyiz. Biraz fedakarlık yaparak bu dönemi geride bırakacağız.”

“4 yıl öz kaynak yatırımı yaptık” 
2016’ya kadar bilançolarında banka kredilerinin sıfır olduğunu kaydeden Ağaoğlu, finans merkezi nedeniyle borçlanmaya gitmek zorunda kaldıklarını belirtti. Ağaoğlu, “İlk 3-4 yıl öz kaynak yatırımı yaptık. Toplam 400 milyon dolarlık yatırımın sadece 110 milyon dolarlık kısmını banka kredisi olarak kullandık. 2016 ve 2017 yıllarında kullandığımız bu kredinin faiz yükünü taşımamak için tamamını kapattık” dedi.

Kaynak: DÜNYA

Share
379 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.