Afrika’nın Altyapısını Türkler Tamamlayacak | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

07 Eylül 2018

Afrika’nın Altyapısını Türkler Tamamlayacak

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Atlantik İş Konseyi iş birliğiyle düzenlenen “Türkiye’nin Afrika’daki Yatırım Fırsatları Paneli” İstanbul’da düzenlendi. Panelde 1.2 trilyon dolar ticaret hacmini temsil eden Afrika pazarında Türk sermayeli şirketlerin yatırım ve ticaret olanakları değerlendirildi.

Panelin açılışında konuşan Washington merkezli küresel düşünce kuruluşu Atlantik Konseyi’nin Türkiye Temsilcisi ve İcra Direktörü Defne Sadıklar Arslan, Türkiye’nin Afrika’da her geçen gün daha hızlı bir şekilde ana oyuncu olma yolunda ilerlediğini, son 5 yılda Türk menşeli şirketlerin bölgedeki yatırımlarının 6 milyar dolar seviyesinde olduğunu kaydetti. Türk şirketlerin bölgede altyapı ve müteahhitlik projelerinde Çin’den sonra 2’nci sırada yer aldıklarını kaydeden Arslan, Türk sermayeli şirketlerin bu alandaki uluslararası tecrübe ve know-how’ıyla Amerikan sermayesinin birleşmesi halinde Afrika’daki altyapı açığının kapatabileceğini söyledi.

Atlantik Konseyi Afrika Bölgesi Araştırma ve Bölgesel Girişimler Başkan Yardımcısı Dr. J. Peter Pham ise, Afrika’nın büyüyen bir kıta olduğunu ve her yıl 90 – 170 milyar dolar altyapı harcamasına ihtiyaç duyduklarını kaydetti ve Türkiye ile Afrika arasındaki ilişkinin sadece siyasi ve ticari bir politikaya dayanmadığını aynı zamanda kültürel dayanakları olduğunu sözlerine ekledi

Atlantik Konseyi’nin Türkiye Temsilcisi Defne Sadıklar Arslan, Türk şirketlerin Afrika’daki uluslararası tecrübe ve know-how’ıyla Amerikan sermayesinin birleşmesi halinde Afrika’daki altyapı açığının kapatılabileceğini söyledi.

Afrika, 1.2 trilyon $ ticaret hacmine sahip

DEİK/Türkiye – Afrika İş Konseyleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Fatih Volkan Kazova ise şöyle konuştu: “Türk firmaları Afrika’da birçok sektörde faaliyet gösteriyor ve oldukça başarılı projeler yürütüyorlar. Bugün Afrika’da 1.2 trilyon dolar ticaret hacmine sahip gibi büyük bir pazar var. Türkiye ve Afrika olarak ortak amacımız 2018 yılı sonunda karşılıklı ticaret hacmimizi 50 milyar dolara ulaştırmak.”

Kazova, 10 – 11 Ekim 2018 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek II. Türkiye – Afrika Ekonomi ve İş Forumu’ndan da bahsetti:

“42 ülkeden 50 üst düzey yetkiliyi ve 49 ülkeden binin üzerinde Afrikalı iş insanını Türk özel sektörü ile buluşturmayı hedefliyoruz. Afrika’da uzun vadeli ve verimli bir ortaklık tesis etmek adına bu ve benzeri etkinlikleri düzenlemeyi sürdürmek ve ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği içinde yürüteceğimiz çalışmalarla şirketlerimizin Afrika’ya açılımlarını teşvik etmek istiyoruz.”

“Yetkin danışmanlar Avrupa’ya göre 3-4 kat daha yüksek”
Etkinlik kapsamında düzenlenen “Bankacılık Açığını Kapatmak: Proje Geliştirme ve Yürütme” oturumunda konuşan Limak Yatırım Havalimanları Direktörü Haldun Köktürk, Afrika’nın yatırım açısından çok uygun bir ülke olduğunu belirterek, şunları kaydetti: “Türkiye’deki şirketlerin Afrika’da yürüttüğü projeler inşaat projeleri… Maliyetlere baktığımızda, danışmanlık mesela… Yetkin danışmanları bulamıyorsunuz ve maliyet gerektiriyor. Avrupa ve Asya piyasalarına göre 3-4 kat daha yüksek. Piyasadaki açıklıkları kapatmak için ek çaba sarf etmek gerekiyor. Bazı ülkelerde işçilik oldukça ucuz ama birçok ülkede vasıflı işçi bulmak kolay değil. Bu da ilave maliyet oluyor. Proje üzerinde çalışmaya başlıyorsunuz ama hayata geçmesi yıllar alıyor. Yönetim kurulu toplantısı için her ay Senegal’e uçuyorum, 3 gün geçiriyorum, bu ciddi bir maliyet.” Afrika’nın güneyinde iş yapmanın kolay olmadığını vurgulayan Köktürk, uzun vadeli plan yapmak gerektiğini söyledi.

Share
283 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.