ABD’ye Gümrük Misillemesi Başladı | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

20 Mayıs 2018

ABD’ye Gümrük Misillemesi Başladı

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, ABD’nin geçtiğimiz mart ayında uygulamaya koyduğu demir, çelik ve alüminyum ürünlerine ilave gümrük vergileri koymasına Türkiye’nin sessiz kalmadığını açıkladı.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, dünyanın hızlı bir şekilde farklı bir döneme girdiğini ve ekonomide yeni bir korumacı dönemin başladığını hatırlattı. ABD’nin demir, çelik ve alüminyum ürünlerine getirdiği ilave gümrük vergileri konusuna da değinen Bakan Zeybekci, “Demir-çelikte yüzde 25, alüminyumda ise yüzde 10’luk bir ilave gümrük vergisi konuldu. Bu 8 Mart’ta da uygulamaya girdi” dedi.

AYNI MUKABELE
ABD’nin bu uygulamasına karşı Türkiye’nin sessiz kalmadığını belirten Zeybekci, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Muafiyet sağlanması hususunda kendilerinden rica ettik ama maalesef istediğimiz sonucu alamadık Bizim de ABD’nin almış olduğu bu önlemler karşısında, Türkiye’nin ABD’ye ödeyeceği ilave gümrük vergisi tutarı ne kadarsa o kadar gümrük vergisini de onlardan yaptığımız ithalatta tahsil etmek üzere hakkımız olan süreci başlattık. Aynı şekilde bunu mukabele ediyoruz. Tabi gönlümüzün istediği bunu böyle yapmak değildi. Bizim istediğimiz ABD ile ticaret hacmimizi geliştirmek. 20-30 milyar dolarlık hedeflere hızlı bir şekilde gitmekti. Bunu yapmak bizim tercihimiz değil ABD’nin bu konuda ki tutumuna Türkiye olarak sessiz kalamazdık.”

Share
190 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.