ABD Konut Başlangıcında Rekor Kırıldı | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

21 Haziran 2018

ABD Konut Başlangıcında Rekor Kırıldı

Dünyanın en güçlü ekonomileri arasında gösterilen ABD, konut inşasında son 11 yılın zirvesine ulaştı. ABD Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre Mayıs ayında konut başlangıcı, Nisan ayına göre yüzde 5 oranında arttı. Geçtiğimiz ay ABD’de konut başlangıcı beklentinin üzerine çıkarak 1 milyon 350 bine yükseldi. Konut yapımına başlama oranının 1,9 oranı artması beklenirken yüzde 5 olduğuna dikkat çeken isteamerika.com kurucusu Bahtiyar Yurtoğlu, hareketliliğin devam edeceğini vurguladı. Yurtoğlu, ‘’ABD’de emlak yatırımı yapmanın tam zamanı. Konut fiyatları artıyor. Türkiye’ye kıyasla 2-3 katı oranında kira getirisi var” dedi.

Emlak sektörü ABD’deki hareketliliğini sürdürmeye devam ediyor.  2008 krizinden sonra konut fiyatlarında bir dönem düşüş yaşayan ABD’de konut satışları beklenenin üstünde seyrediyor.

İstemaerika.com kurucusu Bahtiyar Yurtoğlu, ABD konut piyasasındaki bu artışların olumluya işaret olduğunu söyledi.

Yurtoğlu, “ABD Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı rapora göre ABD’de konut yapımı ivmesinde büyük artış sözkonusu. Bu durum inşaat sektörünün sağlıklı olduğunu ve daha yüksek yatırım yapmak için yeterli sermayeye sahip tüketicileri gösteriyor. Aynı zamanda konutlar da değerleniyor. Fiyatlar yükselirken getirileri de aynı oranda yükseliyor. Ekonomi ile orantılı olan sektör hakkında uzmanlar, konut piyasasındaki hareketliliğin artarak devam edeceğini öngörüyor’’ diye konuştu.

Share
165 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.