ABD, çelik ithalatına ek vergi getiriyor | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

ABD, çelik ithalatına ek vergi getiriyor

ABD Başkanı Trump’ın çelik ithalatına yüzde 24 vergi getirme planı, ABD’nin Çin ve AB ülkeleriyle ticaretinde yeni bir kriz yaratabilir. ABD’nin vergi getirmeyi planladığı ülkeler arasında Türkiye de yer alıyor. Uzmanlar Çin’den ABD’ye karşı bir çelik misillemesi gelebileceğini belirtiyor. 

ABD Başkanı Donald Trump’ın ekonomi kurmayları, “ulusal güvenlik” gerekçesiyle çelik ithalatına yüzde 24 vergi getirmeyi planladığı bildirildi. Financial Times’m haberine göre, ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, yürütülen soruşturmalar çerçevesinde, son dönemde ABD ‘ye çelik ve alüminyum ithalatının ulusal güvenliği tehdit ettiği sonucuna ulaşıldığını söyledi. Ross, Başkan Donald Trump’ın çelik ithalatına en az yüzde 24, alüminyum ithalatına da yüzde 7,7 vergi getirmeyi planladığını belirtti.

Trump, Kongre üyeleriyle yaptığı görüşmede, “Gümrük vergileri ve kotalardan bahsediyoruz. Bunlar uygulayabileceğimiz seçeneklerin bir kısmı. Eğer çelikte damping yaparlarsa gümrük vergisi öderler. Bu, ABD’nin çok para kazanacağı anlamına gelir” demişti.

Çin: Biz de ABD’ye karşı önlem alırız 

Öte yandan Pekin yönetimi Başkan Trump’a, çelik ve alüminyum ithalatına ağır tarifeler koyarsa harekete geçeceği uyarısını yaptı. Çin resmi haber ajansının Şinhua’ya, ABD’nin Çin çelik ithalatına yeni gümrük vergisi ve kota
getirme gibi ek önlemleri değerlendiren Çin Ticaret Bakanlığı üst düzey yetkililerinden Wang Hejun, “ABD’nin çelik konusundaki nihai kararı Çin’in çıkarlarını etkilerse, biz de haklarımızı savunmak için gerekli önlemleri alacağız” diye uyardı. Kısa haberde, Pekin’in nasıl tepki vereceği konusunda daha ayrıntılı bilgi verilmedi. Çin, ABD ve Avrupa’daki analistler, sanayi grupları ve hükümet yetkilileri tarafından, ucuza üretilen çelik ve alüminyumun küresel piyasalarda düşük fiyatlarla damping ettiği gerekçesiyle uzun zamandan beri eleştiriliyor. Bu açıklama sonrasında Wall Street’te ABD’li çelik ve alüminyum üreticilerinin hisseleri hızlı yükseliş gösterdi.

Listede Türkiye de var 
Uluslararası haber ajanslarında yer alan haberlere göre ABD’nin gümrük vergisi uygulamak istediği ülkeler arasında, Çin’in yanı sıra Türkiye, Mısır, Hindistan, Rusya, Güney Afrika ve Brezilya da bulunuyor. Türkiye geçen yıl 11 milyar dolarlık toplam çelik ihracatının 1,12 milyar dolarını ABD’ye yapmıştı. Öte yandan ABD’nin özellikle Çin’i hedef alan ticari adımlarının AB’de de tepki yaratması bekleniyor. AB yetkilileri, bir süre önce ABD’nin ithalata ek vergi getirme ihtimaline yanıt olarak bazı seçenekleri gözden geçirdiklerini duyurmuştu.

DÜNYA

Share
436 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.