900 Farklı Kurumsal Hizmeti Sunan Yemek Kartı | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

09 Ocak 2019

900 Farklı Kurumsal Hizmeti Sunan Yemek Kartı

2018 yılında yürürlüğe giren yönetmelikle komisyon oranları ve ödeme vadeleri konusunda işletmelere nefes aldıran bir yasal altyapıya kavuşan yemek kartı pazarında, yerli ve milli yemek kartı Yemekmatik’in girişiyle birlikte rekabet kızıştı. Türkiye’nin bankacılık sisteminde geçen tek yemek kartı Yemekmatik, firmalara yemek hizmeti haricinde 900’ün üzerinde farklı kurumsal çözüm sunarak, yemek kartı rekabetini farklı boyuta taşıdı.

Türkiye yemek kartı pazarında 2018 yılında kartlar yeniden karıldı. Yayınlanan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yönetmeliği sayesinde yeme içme sektörü firmaları düşen komisyonlar ve ödeme vadeleri konusunda rahat nefes alırken; çalışanları için yemek hizmetini satın alan firmalar da kurumsal avantajlara kavuştu.  Yemek kartı pazarına yılın son aylarında giren yerli ve milli yemek kartı Yemekmatik de bankacılık sistemine entegre yapısı ve firmalara yemek hizmeti haricinde sunduğu 900’ün üzerinde farklı kurumsal çözümle rekabeti farklı boyuta taşıdı.

Türkiye’nin bankacılık sisteminde geçen tek yemek kartı Yemekmatik, Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonunun girişimi ve Türkiye’nin teknoloji firması İnfoteks’in altyapısı ile 2018 yılında sektöre damgasını vurdu.

Yemekmatik AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yavuz,  yönetmelik sonrasında 7 milyarlık yemek kartı pazarında müşterisine iyi hizmet veren, çeşitli faydalar sunan, operasyonu iyi yöneten firmaların daha tercih edilebilir hale geldiğini anlattı.

Bu kriterlerle pazarın iddialı bir oyuncuya kavuştuğunu belirten Mustafa Yavuz, Türkiye’nin ödeme sistemi TROY logolu Yemekmatik’in bankacılık sisteminde geçen ve tüm hareketleri kayıt altına alan bir kart olduğunu söyledi. Mustafa Yavuz, “Bankacılık sisteminde geçmesi nedeniyle, bu karta para yükleyen firmaların alacakları elektronik para düzenlemelerine tabidir ve Merkez Bankası tarafından bloke altında tutulduğu için ödeme garantisi altındadır” dedi.

Bu vasfıyla Yemekmatik’in yalnız bir yemek kartı olarak tanımlanamayacağını anlatan Mustafa Yavuz, “Kurumsal firmaların yemek dışında birçok ihtiyacını avantajlı bir şekilde çözmek üzere çalışmalar yaptık. Firmaların çalışanlarına yaptığı yemek, gıda yardımlarını, motivasyon ve ödüllendirme uygulamalarını, iş ortaklarına ve müşterilere yaptıkları ödül uygulamalarını tek kartla çözebilmelerini sağladık. Böylece 900’ün üzerinde farklı ihtiyacı çözebilir hale geldik” yorumunu yaptı.

Hareket alanı geniş, hızlı aksiyon alabilen, birden fazla bakiyeye sahip olabilen Yemekmatik’in farklı kullanım alanlarına bir örnek de gösteren Mustafa Yavuz, “Türkiye geneline yayılmış kurumsal bir firma, çalışanlarına dönemsel olarak yaptığı sinema günleri programını bu kartla yapabiliyor. Küçük bir tanımlama yaparak bu kartın sadece sinemada geçebilir bir bakiyesi daha olmasını sağlıyoruz. İsteyen Ramazan kumanyasını, isteyen yılbaşı hediyesini Yemekmatik kartlarının sunduğu platformdan tek kartla çözebiliyor” diye konuştu.

Nakitsiz Ödemeler Toplumuna Doğru …

Türkiye’yi bir yemek kartından daha fazlası ile tanıştırdıklarını anlatan Mustafa Yavuz, yemek kartlarının dünyada kayıtdışı ekonomiyi kayıt altına almak için en önemli enstrümanlardan olduğunu hatırlattı. Mustafa Yavuz, Yemekmatik’in asıl amacının yemek kartı pazarını büyütmek, ‘nakitsiz ödemeler toplumu’ yolundaki çalışmaları desteklemek olduğunu vurguladı.

Share
181 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.