8 Bin Konut Mağduruna Müjde! | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

08 Mayıs 2018

8 Bin Konut Mağduruna Müjde!

Dumankaya ve FiYapı tarafından evleri tamamlanmadan bırakılan 8 bin kişinin sorunlarını çözecek imzaların 10 gün içinde atılacağı açıklandı. İnşaatları bir Alman firması tamamlayacak.

TMSF Başkanı Muhiddin Gülal, Dumankaya ve FiYapı’da evleri yarım kalan 8 bin civarındaki kişinin sorunlarını çözecek imzaların 10 gün içerisinde atılacağını açıkladı, inşaatları büyük bir Alman firması tamamlayacak.

Akşam gazetesinin haberine göre, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) bünyesindeki Dumankaya ve FiYapı’da mağduriyet sona eriyor.
İki firmada toplamda evleri yarım kalan 8 bin kişinin sorununu çözecek imzalar çok yakında atılacak. TMSF yönetiminde bulunan Boydak Grubu’nun tesislerini gezen Başkan Muhiddin Gülal, FiYapı ve Dumankaya’da mağdur insanlar olduğunu belirterek, “Çözüm için son aşamaya geldik. Yakın zamanda bir aksiyon alacağız. İnşaatı büyük bir Alman şirket tamamlayacak. 10 gün içerisinde imzaları atmış olacağız” dedi. Gülal, Dumankaya’nın dört, FiYapı’nın ise daha fazla projesinin yarım kaldığını vurgulayarak toplam mağdur sayısının da 8 bin olduğunu söyledi.

320 ŞİRKETE TASFİYE
TMSF olarak bünyelerinde 960 şirket yer aldığını açıklayan Gülal, bu şirketlerini toplam aktif büyüklüğünün 50.3 milyar TL olduğunu belirterek şunları söyledi: “Bu şirketlerde irtifa kaybı yaşatmıyoruz. TMSF kayyumluğunda aktifler yüzde 12 büyüdü. Ciro 27.3 milyara, özkaynaklar ise 19.5 milyar TL’ye ulaştı. Ciroda yüzde 11 büyüdük. Çalışan sayımız 48 bin 535 oldu. Şirketleri ‘basiretli tüccar’ gibi yönetiyoruz. “Gülal, şirketlerin satılmasıyla ilgili temel kriterlerinin firmanın ekonomik devamlılığının tehlike arz edip etmemesi olduğunu kaydederek, “Eğer firmanın ekonomik devamlılığında bir tehlike söz konusu ise firmanın satışı gündeme gelebiliyor. Şu anda planladığımız bir şirket satışı söz konusu değil. Bünyemizdeki firmalarm 320 tanesi faal değil. Bunlarla ilgili tasfiye çalışmalarımız sürüyor” dedi.

 

 

 

Share
426 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.