8 Bin Konut Mağduru İçin Kredi Bulundu | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

22 Haziran 2018

8 Bin Konut Mağduru İçin Kredi Bulundu

8 bini aşkın Dumankaya ve Fi Yapı mağdurunu sevindirecek imzalar atıldı. TMSF, yarım kalan projeleri bitirmek üzere dört yabancı şirketten 450 milyon euro kredi tahsis etti.

TASARRUF Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) elinde olan Dumankaya ve Fi Yapı Grubu’nun yarım kalan inşaat projelerini bitirmek üzere dört yabancı şirketten 450 milyon euro kredi tahsis edildi. TMSF ve yabancı yatırımcılar EURABAU GmbH, CPB Project Development GmbH, Dress&Dommer ve Flagman Capital, FiYapı ve Dumankaya projelerinin tamamlanmasına ilişkin anlaşmayı imzaladı.

8 bini aşkın Dumankaya ve Fi Yapı mağdurunu ilgilendiren 450 milyon euro kredi tahsisiyle ilgili olarak ALMAN müteahhit şirketi Eurabau yetkilisi  “İki yıldır mağdur olan insanlara destek olmak amacıyla bu projeye dahil olduk. 30 yılı aşkın tecrübemizi Türkiye’de kullanacağız. Bu süreçte Fiyapı ve Dumankaya’yla yakın çalışarak projeleri en iyi şekilde sonuçlandıracağız.” dedi. Projelerin in geç iki yıl içinde tamamlanması bekleniyor.

DİKİLİ’DEKİ ADAYA YAŞLILAR MERKEZİ 
Açıklamada, şöyle denildi: “Tamamlanacak projelerde oluşacak satılabilir daireler konsorsiyum tarafından yurtdışı ağırlıklı pazarlanacak. Süreci konsorsiyum yürütecek. Bu işbirliğinin uzun süredir bekleyen mağdurlara hayırlı olmasını temenni ederiz.”

Törende konuşan TMSF Başkanı Muhiddin Gülal, “Bu konsorsiyumla kayyumda olan diğer şirketlerle ilgili de işbirliğine gidebiliriz. İşbirlikleri özellikle enerji ve inşaat alanlarında olabilir” diye konuştu. Gülal, Alman şirkete İzmir Dikili’deki Fi Yapı‘ya ait adanın verileceğini, adada yaşlılar için rehabilitasyon merkezi yapılacağını kaydetti. Gülal, bu projenin yatırım tutarını 150 milyon euro olarak öngördüklerini söyledi.

İLAVE BEDEL İSTENMEYECEK 
Mağdurlardan ilave bedel istenmeyeceği de belirtilirken, inşaatların tamamlanması için 1.3 milyar TL gerektiği ifade edildi. Dumankaya Mozaik, Modern Vadi, Adres Sancaktepe, Fikirtepe 1 ve Fikirtepe 2 projeleri tamamlanamadı ve toplam 3.028 müşteri ve taşeron mağdur oldu. Fi Yapı ise Fi Side, Fi Life, Fi Kırıkkale ve Fi Tower’ı tamamlayamadı. Bunun sonucu da 5.136 müşteri ve taşeron mağdur oldu.

Kaynak: AKŞAM

Share
452 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.