550 Dönümlük Araziyi Satışa Çıkardı | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

04 Eylül 2018

550 Dönümlük Araziyi Satışa Çıkardı

Çukobirlik’in Adana-Mersin Yolu üzerindeki yaklaşık 550 dönümlük arazisi, 211 milyon 500 bin TL muhammen bedel ile satışa çıkarıldı.

Çukurova Pamuk Yer fıstığı ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği’nin (Çukobirlik) Adana-Mersin Yolu üzerindeki yaklaşık 550 dönümlük arazisi, 211 milyon 500 bin TL muhammen bedel ile satışa çıkarıldı.

İçerisinde biyodizel tesisi ve yağ fabrikası da bulunan arazinin fabrika, gayrimenkuller, makine, demirbaş ve teçhizatları ile birlikte satışını öngören ihale 10 Eylül’de ‘kapalı zarf, açık artırma’ yöntemiyle yapılacak. Adana’nın Seyhan ilçesi Gökçeler Çukobirlik tesislerinde bulunan ve ihale ilanında yedi madde halinde listelenen gayrimenkuller ‘bir bütün’ olarak satılacak.

Devletin 2000’li yıllardan itibaren, birlikleri yeniden yapılandırarak özerk hale getirmesi ile başlayan süreçte, bölgede pamuk ekiminin azalmasının da etkisiyle zarar etmeye başlayan Çukobirlik, zaman içerisinde maddi sorunlar yaşamaya başladı. Bu sorunların aşılması için arazi kiralama ve kâr paylaşımı gibi yöntemlere başvuruldu.

78 yıllık entegre tesis 
Çukobirlik. 1940 yılında Adana. Ceyhan ve Tarsus Tarım Satış Kooperatifleri’nin bir araya gelerek 275 ortakla oluşturdukları bir Kooperatifler Birliği olarak faaliyet gösteriyor. Genel Müdürlüğü Adana’da olan Çukobirlik; Mersin, Hatay. Osmaniye. Kahramanmaraş. Mardin ve Diyarbakır’ın da aralarında bulunduğu 10 ilde, 34 kooperatif ile yaklaşık 36 bin üretici ortağına hizmet veriyor. Binlerce kişiyi istihdam eden kurum, 6 savvgın, 5 rollergin prese işletmesi, yağ. boya, dokuma, iplik fabrikaları ve biyodizel tesislerine de sahip.

Kaynak: DÜNYA

Share
285 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.