500 milyarlık rezerv dünyaya açılıyor  | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

25 Eylül 2018

500 milyarlık rezerv dünyaya açılıyor 

Bursa Orhaneli’de bulunan 500 milyar dolarlık mermer yataklarını işlemek için OSB kuruluyor. Bölgede 61 yatırımcı fabrika kurulumu için izinleri aldı. 

Yaklaşık 500 milyar dolarlık mermer rezervi tespit edilen Bursa’nın Orhaneli ilçesinde, bünyesinde yüksekokul, otel ve fuar alam da yer alacak Maden OSB’nin kurulmasına ilişkin bütün izinler tamamlandı, yatırımcılar 5-6 ay içerisinde fabrikalarının temelini atacak.

Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu, “İlçemizde ‘dünya mermer piyasasına yön verecek’ nitelikte Maden İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) kurulmasına ilişkin bütün izin süreçleri tamamlandı. Şu ana kadar taahhütte bulunan 61 yatırımcı, 5-6 ay içerisinde fabrikalarını kurmaya başlayacak” açıklaması yaptı.

Çalışmalar 4 yıldır devam ediyor
Bu çalışmanın 4 yıldır sürdüğünü aktaran Tatlıoğlu, “Akademisyenler, çalışmaların sonunda bölge için 500 milyar dolarlık mermer rezervinin olduğunu belirtmişlerdi. En yoğun yerimiz de Erenler bölgesi. Bizim Erenler bölgesi gibi 3-4 bölgemiz daha var. Biz 500 milyar dolar mermer rezervi var deyince birçok kişi adeta şoka uğramıştı ama ben bunda iddialıyım” dedi.

Kaynak: AKŞAM

Share
323 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.