500 Bin Liralık Evde 52 Bin Liralık Avantaj | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

02 Kasım 2018

500 Bin Liralık Evde 52 Bin Liralık Avantaj

Gayrimenkulde KDV ve tapu harcı indirimi 2 ay uzatıldı. Yıl sonuna kadar 500 bin liralık bir ev ya da ticari ünite alan vatandaş 90 bin yerine 40 bin lira KDV, 10 bin lira yerine 7 bin 500 lira tapu harcı ödeyecek. Toplam avantaj 52 bin 500 lira olacak. 

MAYIS 2018’de vatandaşın konut alimim kolaylaştırmak ve konut pazarını hareketlendirmek için Bakanlar Kurulu kararıyla konutta KDV ve tapu harcı indirimi açıklanmıştı. İndirim paketiyle konut teslimlerinde uygulanan yüzde 18’lik KDV’niıı 31 Ekim’e kadar yüzde 8’e, tapu harcı oranının da yüzde 4’ten 3’e indirilmesine karar verilmişti. İndirimin önceki gün sona ermesi beklenirken uzatma haberi geldi ve indirim fırsatının yıl sonuna kadar süreceği açıklandı.

VATANDAŞIN KÂRI NE KADAR? 
Yapılan KDV ve tapu harcı indirimin vatandaşın cebine etkisi şöyle; 500 bin liralık bir evin yüzde 18 KDV ile satıldığını düşünelim. (Net alanı 150 metrekareden büyük evlerde ve tüm ticari birimlerde KDV yüzde 18) Bu durumda vatandaşın indirim öncesi bu eve ödeyeceği KDV 90 bin lirayken, indirimle 40 bin liraya düşüyor. Yani sadece KDV’den sağlanan kâr 50 bin lira. Aynı ev için indirim olmadan önce ödenen tapu harcı 20 bin lirayken, indirimle birlikte bu 15 bin liraya düşüyor. Tapu harçlarını yarı yarıya alıcı ve satıcı ödüyor. İndirimle birlikte tapu harcı da vatandaş için 10 bin liradan 7 bin 500 liraya düşüyor. Bu durumda alıcı 500 bin lira değerinde yüzde 18 KDV’li bir ev ya da bir ticari birim aldığında toplam 52 bin 500 lira avantaj sağlıyor. Öte yandan KDV indirimi mayıs başında sadece konutlar için açıklanırken, yaklaşık 2 hafta sonra ofis ve dükkan gibi ticari birimler de bu kapsama alınmıştı. Şimdi ek süreyle ticari ünite satın alanlar da önemli avantaj sağlayacak.

İndirimlerin uzaması noktasında gayrimenkul sektöründeki firmaların ve derneklerin de talebi vardı. Sektör temsilcileri indirim kararıyla konut pazarında canlanma olacağını belirtiyor. Yılın ilk 9 ayında 1 milyon konut satışının aşıldığı, 2018’de de 2017’de olduğu gibi 1.4 milyon rakamına ulaşılacağı öngörülüyor. Alınan 2 ay uzatma kararıyla konut pazarının moral bulduğunu belirten İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, “Bizim sektör olarak beklentimiz sureli indirimden çok kalıcı düzenlemeler. Tapu harcı ve KDV’de sürekli bir düzenleme olursa hem kayıtdışılık önlenir, hem de ‘bekle gör’ durumundaki vatandaş alıma geçer” dedi.

Son 1 yılda maliyetlerin yüzde 50’ye varan oranda arttığını ancak piyasa koşulları nedeniyle firmaların bunu satış fiyatlarına yansıtmadığını belirten Durbakayım, “Vatandaş mevduat faizini sıcak görüp parasını bankaya koydu ama orada biriken parayla ev alamaz hale gelecek. 2001’de bunu gördük. Evini satıp bankaya koyanlar pişman oldu. O nedenle vatandaşın bu dönemi fırsat olarak değerlendirmesi gerek. Fiyat artışı kaçınılmaz, o nedenle bekleme zamanı değil” dedi. Sektörde kimi firmaların iyi analiz yapmadan konkordato başvurusu yaptığım, bunun da tüm piyasayı olumsuz etkilediğini belirten Durbakayım, hükümetin bu konuda önlem alması gerektiğini ifade etti.

Kaynak: HÜRRİYET

Share
342 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.