5 Yıllık Acil Eylem Planı Hazırlanıyor | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

5 Yıllık Acil Eylem Planı Hazırlanıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Kentsel dönüşümde 5 yıllık acil eylem planımızı hazırlayıp kamuoyuyla paylaşacağız. Kentsel dönüşüm terörle mücadele kadar önemlidir” dedi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşüm için 5 yıllık acil eylem planı hazırlayarak kamuoyuyla paylaşmaya hazırlandıklarını açıkladı. Kurum, “Kentsel dönüşüme dair 81 ilimize genelgemizi gönderdik. Valiliklerimiz bu noktada, tüm şehir genelinde en riskli alandan başlamak suretiyle tespit çalışmalarını yürütüyor. Genelgede ilan ettiğimiz 3 aylık süre 19 Mayıs’ta doluyor. Bunun için de belediyelerimizden acil ve öncelikli dönüşmesi gereken binaların tespitini bir an evvel yapmalarını ve bakanlığımıza göndermelerini istiyoruz” dedi.

Konya’da bir törene katılan Bakan Kurum, Konya’da bugüne kadar 21 bin 817 konut projesi başlattıklarını, bunun da 19 bin 265’ini tamamladıklarını söyledi. ‘Yatay Mimariyle Yükselen Türkiye’ sloganıyla 2023 hedefleri doğrultusunda 250 bin sosyal konut yapacaklarını vurgulayan Kurum, konutları hak sahiplerine 36 ay içerisinde teslim edeceklerini vurguladı.

Ülkenin yüzde 66’sı deprem bölgesi
Türkiye’nin depremden çok çektiğini söyleyen Kurum “Ne zaman sağlam, güvenli ve konforlu bir projeye imza atsak, ne zaman içimiz rahat etse aklımıza deprem geliyor, ülkemizin yaşadığı acılar geliyor” dedi. Türkiye topraklarının yüzde 66’sının deprem bölgesinde yer aldığını hatırlatan Kurum, “Türkiye’de bir asırda büyüklüğü 6 ve üzerinde 56 deprem meydana geldi. Bu depremlerde yaklaşık 82 bin canımızı kaybettik. Önümüzde halletmemiz gereken iki gerçek duruyor. Hem çarpık ve sağlıksız yapılaşmayı durdurmalıyız hem de kentsel dönüşümü bir an evvel sonuca ulaştırmalıyız” şeklinde konuştu.

Tespitlere göre Türkiye’de 6,7 milyon yapının sağlıksız olduğunu bildiren Kurum, “İnşallah, kentsel dönüşüm çalışmaları ile yılda 300 bin konutu dönüştüreceğiz. 5 yılda 1 milyon 500 bin konutu tamamlamış olacağız. Bu kapsamda bakanlığımıza bağlı İller Bankası kanalıyla 4 milyar liralık bir kredi kaynağını da belediyelerimize vermek suretiyle kentsel dönüşüm sürecini hızlandırmış olacağız. Burada yüzde 50’ye kadar finans desteği vererek kentsel dönüşüm için önemli bir dönemi de başlatmış oluyoruz” açıklamasında bulundu.

6,7 milyon ev yenilenecek
“Önümüzdeki 20 yıl içerisinde 6,7 milyon bağımsız birimi dönüştürmek ve şehirlerimizin çevresini baştan aşağı değiştirmeyi hedefliyoruz. Bakanlığımıza gelecek verilerle kentsel dönüşümde 5 yıllık acil eylem planımızı hazırlayıp kamuoyuyla paylaşacağız. Kentsel dönüşüm terörle mücadele kadar önemlidir. Biz istiyoruz ki hiçbir annemiz ağlamasın, hiçbir evladımız yetim ve öksüz kalmasın. Buradan bir çağrıyı yenilemek istiyorum ve belediyelerimize sesleniyorum. Kentsel dönüşüme dair 81 ilimize genelgemizi gönderdik. Valiliklerimiz bu noktada, tüm şehir genelinde en riskli alandan başlamak suretiyle tespit çalışmalarını yürütüyor. Genelgede ilan ettiğimiz 3 aylık süre 19 Mayıs’ta doluyor. Bunun için de belediyelerimizden acil ve öncelikli dönüşmesi gereken binaların tespitini bir an evvel yapmalarını ve bakanlığımıza göndermelerini istiyoruz. Buradan gelecek veriler çok çok önemli. Ülkemiz için, çocuklarımızın geleceği için önemli.” 
Kaynak: INDERGİ

Share
2 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.