5 Yılda Enerjiye 2,5 Milyar Dolarlık Yatırım | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

5 Yılda Enerjiye 2,5 Milyar Dolarlık Yatırım

IC İÇTAŞ Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Çeçen Çeçen, “Gelecek 5 yılda enerjiye 2,5 milyar dolarlık yatırım yapacaklarını söyledi.

IC İÇTAŞ Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Çeçen, 3 milyon dolarlık yerli kömür tesisi devraldıklarını belirterek, “Yerli kömür, yerli kaynakların desteklenmesiyle cari açığın azaltılmasında ciddi anlamda faydalı ilerliyoruz. Yeniköy ve Kemerköy tesisinde bizden önce 5.5 milyar kwh gerçekleşiyorken 2 senedir 7 milyon kwh üzerine çıktık. Yüzde 25’lere varan büyüme gerçekleşti” dedi.

indergi-ictas enerjiden 5 yıllık enerji yatirimi

Dünya gazetesinin haberine göre, Son 15 yılda holding olarak liman, köprü ve havaalanına 12 milyar euroluk yatırım yaptıklarını belirten Çeçen, “Önümüzdeki 5 yılda da enerji grubu olarak 2,5 milyar dolarlık yatırım projeksiyonu var. 500 milyon dolan dağıtım, 2 milyar dolarlık ise yerli kaynaklara yönelik” ifadelerini kullandı.

Serhat Çeçen, Trakya Elektrik Dağıtım AŞ. (TREDAŞ) Genel Müdürlüğü’nde düzenlediği basın toplantısında gazeteciler ile buluştu. Gelecek dönem yatırımlarından bahseden Çeçen, Yeniköy ve Kemerköy Termik Santralleri’nde yaklaşık 5 bin kişilik istihdam sağlandığını ayrıca 240 milyon euroluk bir rehabilitasyon yatırımının da yakında başlayacağını belirtti. Enerji ve Tabu Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın yerli kaynakların daha etkin kullanımına yönelik politikaları kapsamında yatırımcıları yönlendirmek için önemli uygulamaların hayata geçirildiğini aktaran Çeçen, ‘Terli kömür santralleri için getirilen alım garantisini bunlar içerisinde ilk sıraya koyuyorum. Yerli kömür kaynaklarının etkin kullanımı ve enerji arzının sürekliliği için yeni sahaların yatırıma açılması kadar, mevcut sahaların daha verimli kullanılması da önem taşıyor” dedi.

 

Share
545 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.