5 Bin Kişi Borç Kapattı | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

08 Ekim 2018

5 Bin Kişi Borç Kapattı

TOKI’nin indirim kampanyasına ilk 11 günde katılan vatandaşların yüzde 95’i, 217 milyon liralık borçlarını kişisel tasarruflarla kapattı. TOKİ Başkanı Turan bunun sektöre duyulan güvenin bir göstergesi olduğunu belirtti.

TOPLU Konut İdaresi’nden (TOKİ) yapılan açıklamaya göre, 11 günde 4 bin 955 konut ve iş yer alıcısı, 212 milyon 35 bin liralık borçlarını kapatarak tapularını almaya hak kazandı. Ayrıca, borcunun belli bir kısmını ödeyen 527 kişi de 16 milyon 455 bin liralık borç kapatarak, yüzde 24 indirim kampanyasından yararlandı. Kısmi ödeme yapan vatandaşlar ile kampanyadan bu süreçte toplam 5 bin 482 vatandaş yararlandı. Toplam 228 milyon 490 bin liralık borcun 217 milyon lirası “yastık altı” diye tabir edilen kişisel tasarruflarla kapatıldı.

SÜREKLİ DÜZENLİYORUZ
Açıklamada görüşlerine yer verilen TOKİ Başkanı Ergün Turan, konuyla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: “Bizim politikamız gereği muhatap olduğumuz kitle, dar gelirli ya da orta sahip aile ve bireylerdir. Bu kesimin en rahat ve en kolay ödeme yapabilmeleri için sürekli kampanyalar düzenliyoruz. Gerek katılım oranı gerekse kredi kullanmadan ödeme yapılan oran bizleri sevindirdi. Kredi kullanılmadan tasarruf ile gelen ekonomiye kazandırıldı.”

19 EKİM E KADAR BANKAYA BAŞVURULMALI
TURAN, kampanyadan yararlanmak isteyen konut ve işyeri alıcılarının 19 Ekim 2018 tarihine kadar ilgili bankaya başvurabileceğine işaret ederek, “Kampanyadan yararlanmak isteyen vatandaşlarımızın son başvuru tarihine kadar müracaatlarını yapması gerekir. Bu tarihten sonra borç kapatmalarında söz konusu indirim oranından yararlanılması mümkün olmayacak.” ifadelerini kullandı. Kampanyadan, satışları 2017 yılı haziran ayı sonuna kadar gerçekleştirilmiş ve geri ödeme taksiti 2017 yılı haziran ayı sonuna kadar başlamış konut ve İşyerleri sahiplerinin yararlanacağını vurguladı.

BORCU BULUNMAMALI
TURAN, indirim kapsamına alman projelerdeki konut ve iş yeri alıcılarının idareye ödemekle yükümlü oldukları aidat ve emlak vergisi gibi herhangi bir borçlarının bulunmaması gerektiğine dikkati çekti. Vatandaşların birikimleri konut amaçlı kullanılmasının sektöre duyulan güvenin göstergesi olduğunu vurgulayan Turan, “Birikimlerin konut amaçlı kullanılması, sektörümüze duyulan güven ve ilginin göstergesidir” ifadesini kullandı.

YÜZDE 24 indirim kampanyasında kısmı ödeme ile yararlanan vatandaşlar ile beraber toplam ı 5 bin 482 vatandaşın kampanyaV dan faydalandığını belirten Turan, toplam 228 milyon 490 bin lira ödeme yapıldığını aktardı.

 

Share
503 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.