34 Firma Katar'da İş Bağlantısı Yaptı | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

01 Ekim 2018

34 Firma Katar’da İş Bağlantısı Yaptı

Tekfen, Yüksel, TAV gibi birçok Türk şirketinin önemli işler üstlendiği Katar’da BIG 5 Katar / Uluslararası Yapı ve Yapı Malzemeleri Fuarı’na Türk şirketleri damga vurdu. 

Katar Turizm Idaresi’nin desteğiyle uluslararası fuarcılık şirketi DMG Events tarafından organize edilen “BIG 5 Katar / Uluslararası Yapı ve Yapı Malzemeleri Fuarı” Doha Exhibition Cenvention Centre’da, gerçekleşti. Fuarda, Expotim & Ladin Grubu’nun organize ettiği milli katılım kapsamında Türkiye’den 34 yapı malzemeleri üreticisi firma stant açtı.

Katar Çevre ve Yerel Yönetimler Bakanı Mohammed bin Abdullah Al Rumaihi’nin katılımıyla gerçekleşen açılışa Türkiye’nin Katar Büyükelçisi Fikret Özer ve Ticaret Müşaviri Burak Güreşçi de katıldı. Expotim Ladin Grubu İcra Kurulu Üyesi Çağatay Erşahin, Türkiye’nin fuarda firma sayısı ve alan olarak en önemli katılımcı olduğunu belirtti. Çağatay Erşahin, “10 bin civarında alıcı ziyaret etti. Organizasyonun getirdiği 250 alıcı ve Katarlı firma yöneticilerinin yoğun ilgisi oldu. Biz 34 firmayla açık ara en yoğun katılımcıydık. Bizden sonra Hintli, İtalyan, Alman firmalar vardı. Son zamanlarda en iyi geçen fuar oldu. Türk şirketleri olarak damga vurduk diyebilirim. Bu yıl 34 firmayla gittik, seneye 70’i geçeceğimizi düşünüyorum” dedi.

Döviz bürolarında TL kalmadı 
Tekfen, Yüksel, TAV gibi birçok Türk şirketinin önemli işler üstlendiği Katar’da 100 milyar dolardan fazla proje yürütülüyor olması fuara ilgiyi artırdı. Ticari Ateşe Burak Güreşçi, “2017’deki ambargonun Türkiye ile ilişkilerde hızlı gelişmenin yolunu açtığı söylenebilir. Emir, Türkiye için 15 milyar dolarlık bir yatırım projesi açıkladı. Borsaya açık, kurumsal şirketlerden hisse alıyorlar. Burada ‘dolar satın TL alın’ çağrısı etkili oldu. Döviz bürolarında TL kalmadı. Vatandaş gidip 10 bin dolarlık TL alıyor, destek için. Türkiye’ye gidince harcayacak. Simit Sarayı ve Big Chefs’in de şube açabileceği belirtiliyor” dedi. Yetkililer, et lokantası Nusret’in kardeşinin ‘Etin Sultanı’ isimli bir restoran açtığını belirtti.

Şirketler özellikli ürünler sergiledi 
Türk şirketleri, fuara en büyük dış katılımı gerçekleştirdi. 34 firma stant açtı. Bu firmalardan İbrahim ve Mustafa Göze kardeşlerin şirketi Ersaş, alüminyum ve plastik karışımı kompozit profilden ısı geçirgenliğini 5’ten 1.5’e düşüren ürünlerini tanıttı. Şirket yetkilileri “Pal sistem kompozit pencere, uçak gövdelerinde kullanılan malzeme-1 den üretildi. 7 şirketten oluşan grubun amiral gemisi sayılan Ersaş Alüminyum, kısa bir süre önce İran’da da yerel bir ortakla fabrika kurdu. Üretimimizin yüzde 70’i ihracat. Fransa’da temsilciliğimiz var. Katar’dan da birlikte iş yapmak isteyen 2 -3 teklif aldık” dedi.

Albond ve Alcoat markalarını üreten Kemah Group’un Genel Müdürü Rıdvan Balıkçı, “Katar’da şirket kurduk. Burada iki iş aldık. 320 milyon lira ciro yapan şirketimizin üretiminin yarısı ihracattır. Yanmaya dayanıklı cephe kaplamaları üretiyoruz. Üretim yerimiz Çorlu’da. 30 bin metrekare kapalı alanda üretiyoruz. Talep 12 – 13 milyon metrekare iken kapasitenin 30 milyona çıkması sektörde sıkıntı yarattı. Biz, ürünümüzün özelliği sayesinde iyi gidiyoruz” diye konuştu.

Fuarda yer alan şirketlerden biri de Onart’tı. Rana Dirin ve Müfit Eribol’un ortaklığı olan şirket bilim ve sanatın bir karışımı sayılan asma germe mimarisinde iddialı. Bir Alman buluşu olan ve tekstili mimariye taşıyan membranla “gergili membran sistemler”, diğer adıyla asma-germe yapılar üretiyor. Şirket ortağı Rana Dirin, “Biz bu sistemi şimdiye kadar birçok ünlü, özellikli binada uyguladık. Katar’da çok sayıda proje var. Onlara da teklif veriyoruz. 3. Havaalanı projesinde 3 bin 700 metrekarelik bir alan kaplıyoruz” dedi.

Müfit Eribol da, “Bu projede ödemelerin TL’ye çevrilmesi sözkonusu. İGA’nın bu girişimi bizi çok zorluyor. Girdimiz dövizle” dedi.  Hedef Sentetik’in sahibi Uğur Develik de kendi alanlarında dünyada lisanslı 23 firmadan biri olduklarını, birçok ülkede iş yaptıklarını, Mısır’da da üretim yaptıklarını söyledi. Uğur Develik, “Kur yükselişinden 8 -10 milyon lira zarar ettim. 100 kişi çalıştırıyorum. İhracatımız olmasaydı, çok sıkıntıya düşerdik. Bir yandan da çevre ülkelerle sorunlar iş alanlarımızı daraltıyor” diye konuştu.

Türk malı Katar’da “yerli malı” sayılıyor 
Katar’ın büyük ulusal yol projelerine karar veren Ashghal’a (Ulusal İş Kurumu Karayolu Projeleri Departmanı) transfer olan Türk mühendis Ali Kara, “Kurumumuzun resmi internet sitesine girerek, gerekli akreditasyonu sağlayan Türk şirketlerinin ürünleri, Katar’da ‘yerli malı kabul ediliyor. Uygulama 6 -7 aydır başladı” dedi. Katar’da halen 7 yol projesine bakan Ali Kara, “Katar’da halen gündemde 10 milyar dolar civarında iş olduğu tahmin edilebilir” diye konuştu.

Kaynak: DÜNYA

Share
687 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.