32 Milyarlık Sektörde İç Pazar Hüsranı | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

19 Ekim 2018

32 Milyarlık Sektörde İç Pazar Hüsranı

İhracatta yüzde 4.5’lik artışa rağmen beyaz eşya sektörü 9 ayda yüzde 1.9 küçüldü. İç pazarda yüzde 16 daralma yaşayan sektör bu yıl yüzde 5’in üzerinde küçülecek

Yerli markaların yüzde 95’lik pazar payıyla domine ettiği beyaz eşya sektörü son çeyrekte sert fren yapacak. Finansal dalgalanmalara bağlı olarak ihracattaki yüzde 4.5’lik büyümeye rağmen iç pazarda yüzde 16’lık daralma yaşayan sektörün, bu yılı yüzde 5’in üzerinde bir küçülme ile kapatması bekleniyor. Tüketimdeki daralmanın henüz yeni yeni piyasaya inmeye başladığım ve hissedildiğini aktaran Türkiye Beyaz Eşya Sanayicüeri Derneği Başkanı Ergün Güler, “Benim şahsi fikrim, 2019 yılında da beyaz eşya perakendesinde en az yüzde 15-20’lik daralma yaşanacak” dedi.

KÜÇÜLME TRENDİ BUYUYOR
Ergün Güler, sektörün ilk 9 aylık sonuçlarına ilişkin yaptığı değerlendirmede geçen yıl 32 milyar TLTik konsolide ciroya ulaştıklarını ve bunun yüzde 70’inin ihracattan oluştuğunu kaydetti. İlk 9 ayda sektörde yüzde 1.9’luk bir küçülme yaşandığını belirten Güler, iç piyasanın rakamları aşağı çektiğini aktardı. İhracatın ise artış trendini koruduğunu ileten Güler şöyle devam etti:
“Sadece eylül ayında toplamda 2.4 milyon adetlik satış yaptık. İç piyasada ise eylül ayında 504 bin adetlik satış yapıldı. Geçen yıl eylül ayında ise 808 bin adetlik satış yapılmıştı. Küçülme trendi büyüyerek devam ediyor. Eylülde yüzde 37 küçülme yaşandı. İhracatta ise sevindirici bir tablo var. Eylül ayında 7 şirket 1.910 bin adetlik ihracat yaptı. 2019’da yüzde 15-20 daralma bekliyorum tüketimdeki daralma henüz yeni inmeye başladı piyasaya.”
Gelecek yıl telefon gibi ithalat odaklı segmentlerle TV alanında normalin üzerinde bir daralma yaşanacağım kaydeden Güler, alım gücünün sabit kaldığına ve fiyatları karşılamaya yetmediğine işaret etti. Enflasyonla mücadele kapsamında yüzde 10 indirim kampanyasının tüketim kampanyasına dönmemesi gerektiğine dikkat çeken Güler, “Eğer tüketiciden talep gelirse enflasyonu artırır. Bu defa da talep yönlü bir enflasyon oluşur. Bu net enflasyon rakamım aşağı çekmesi beklenen bir kampanya. İnşallah talebi çok fazla yukarı götürmez” dedi.

Kaynak: Sözcü

Share
450 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.