30 Bin İhtilaf Mahkemeye Gitmeden Çözüldü | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

12 Eylül 2018

30 Bin İhtilaf Mahkemeye Gitmeden Çözüldü

TURYAP Yönetim Kurulu Başkanı Azmi Sarıbay, arabuluculuk sisteminin hayata geçmesi ile bu yıl yaklaşık 30 bin ihtilafın mahkemeye gitmeden çözüldüğünü bildirdi.

TURYAP’IN, yaklaşık 2 yıl önce gayrimenkul konusundaki ihtilafları mahkemeye gitmeden çözümlemek amacıyla hayata geçirdiği Arabuluculuk Çözüm Merkezi, bugüne kadar 200’e yakın başvurunun 170’ini çözüme kavuşturdu.

TURYAP Yönetim Kurulu Başkanı Azmi Sarıbay, merkezin çözüm ortaklarının katılımıyla gerçeklesen imza töreninde yaptığı konuşmada, ara buluculuk ile ilgili yasal düzenleme yapıldıktan sonra islerin artık çok kolaylaştığını ifade ederek, “Türkiye’de insanlar arasında ihtilaf çıktığı zaman gidecekleri yer mahkeme… 80 milyonluk ülkemizde artık mahkemeler tıkandı” dedi. Arabuluculuk sisteminin hayata geçmesi ile bu yıl yaklaşık 30 bin ihtilafın mahkemeye gitmeden çözüldüğünü aktaran Sarıbay, Türkiye genelinde su anda yaklaşık 15 bin ara bulucu hukukçu olduğunu, bu sayının ilerleyen dönemde 45 bini bulmasının öngörüldüğünü bildirdi.

“DAVALARIN ÖNEMLİ BİR KISMI MÜLKİYET ÜZERİNE”
İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Baz da bugün Türkiye’de mahkemelerde görülmekte olan davaların önemli bir kısmının mülkiyet üzerine olduğunu belirterek, “Mahkemede bunların görülmesi yıllar alabiliyor. Bunlar küçük dokunuşlarla halledilebilen mevzular. Önemli olan, anlaşmazlıkları olan insanları bir araya getirip dinlemek ve bunlara kısa bir sürede çözüm üretebilmek” şeklinde konuştu.

Kaynak: MİLAT

Share
215 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.