3 günde 5 bin başvuru  | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

22 Haziran 2018

3 günde 5 bin başvuru 

TOKİ’nin dar gelirli vatandaşlar için Silivri’de yaptığı 1.356 konut için ilk üç günde 5 bin başvuru yapıldı. 961 TL’den başlayan taksitlerle ev almak için son müracaat tarihi ise 29 Haziran. 

İSTANBUL’DA dar ve orta gelirli vatandaşların ev sahibi olması için Silivri’de çalışmalarına hız veren Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), satışa çıkarttığı 1.356 konut için büyük talep aldı. TOKİ Başkanı Ergün Turan müracaatların başladığı ilk üç günde yaklaşık 5 bin başvuru geldiğini bildirerek, “Vatandaşlarımızın gösterdiği bu ilgi sektörümüzün önümüzdeki dönemde daha da büyüyeceğinin göstergesidir” ifadesini kullandı.

Turan, sosyal konut ürettikleri için vatandaşların kira öder gibi hatta daha düşük bir bedelle konut sahibi olabildiğini belirterek, konut talebinde bir azalma olmadığını, tam tersine Türkiye’nin her yerinde 5-10 katı taleple karşılaştıklarını, bir yerde 300 konuta 3 bin talep geldiğini aktardı. Toplumun tüm kesimlerini kucaklayan bir anlayışla hizmet ettiklerini vurgulayan Turan, “Öncelikli hedefimiz dar ve orta gelirli bugüne kadar hiç konut sahibi olmamış, konut almakta zorlanan vatandaşlarımızı kira öder gibi konut sahibi yapmaktır. Sosyal devletin en önemli yansıması vatandaşın barınma ihtiyacını karşılamasıdır. İdare olarak bunu gerçekleştiriyoruz. Sosyal devletin en önemli yansıması bu idaredir. Vatandaşlar için yegane dost eli bir kuruluştur” değerlendirmesinde bulundu.

180 AYA KADAR VADE 
Ergün Turan, 934 konutun alt gelir grubuna, 422 konutun ise orta gelir grubunda bulunan vatandaşlara satılacağını, İstanbul Silivri’de konut sahibi olmak isteyenlerin başvurularını 29 Haziran’a kadar ilgili kamu bankasına yapması gerektiğini kaydetti. Turan, başvuruların tamamlanmasından sonra 11-12 Temmuz’da yapacakları kura çekimiyle konut sahibi olacakların belirleneceğini bildirdi.

UYGUN ÖDEME KOŞULLARI 
Alt gelir grubunda başvuru yapacak vatandaşların bin TL, orta gelir grubunda başvuru yapacak vatandaşlarımız ise 2 bin TL başvuru bedeli ile müracaatlarını gerçekleştirebileceğini aktaran Turan, kura sonucunda konut sahibi olamayan vatandaşların başvuru bedellerini 18 Temmuz’dan itibaren iade edeceklerini belirtti.
Dar gelirliye yönelik 2+1 nitelikte 934 konutun 198 bin TL ve 961 TL taksitle satışa sunulduğunu belirten Turan, orta gelir grubuna yönelik 3+1 nitelikte satışa sunulan 422 konutun ise 285 bin TL ve 1.958 TL taksitle satışa sunulduğunu kaydetti. Turan, emeklilere yüzde 25 kontenjan ayırdıklarını belirterek, 934 konutun 234 adetinin emeldi vatandaşlara verileceğini bildirdi. Emekli vatandaşların satışa sunulan konutlara 25 bin TL peşinat bedeli 180 ay vade veya 30 bin TL peşinat bedeli 240 ay vade seçeneği ile başvuruda bulunabileceklerini bildiren Turan, ”Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimlerine” kuraya girmeden konut alma hakkının da tanındığını vurguladı.

GELİRİN 4.800 LİRAYI AŞMAMA ŞARTI VAR 
SATIŞA sunulan konutlara başvuru yapacak vatandaşların, daha önce hiçbir konut sahibi olmaması gerektiğini vurgulayan Turan, şunları kaydetti: “Başvuruda bulunacak kişilerin Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmaları ve İstanbul’da en geç 30 Haziran’dan itibaren kesintisiz ikamet ediyor olması gerekiyor. Daha önce TOKİ’den konut satın almamış veya konut kredisi kullanmamış olması gerekiyor. Alt gelir grubunda başvuruda bulunacak vatandaşlarımızın hane halkı net gelirinin en fazla 4 bin 800 TL olması ve 25 yasını doldurmuş olması koşulları gerekiyor. Orta gelir grubunda başvuruda bulunacak vatandaşlarımızın 18 yasını doldurmuş olması koşulları gerekiyor”

Kaynak: STAR

Share
267 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.