85 Bin Türkün Ev Aldığı Avrupa Şehri | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

30 Temmuz 2018

85 Bin Türkün Ev Aldığı Avrupa Şehri

Emlak danışmanlığı yöneticisi Jenkins “Araştırmalarımıza göre, 85 bin Türk’ün Londra’dan ev aldığını düşünüyoruz.” dedi

ALLYTTA Emlak Danışmanlığı Üst Yöneticisi (CEO) Neşe Jenkins, son yıllarda Türklerin Londra’ya ilgisinin ciddi şekilde arttığını, pek çok Türk yatırımcının geçici fiyat düşüşünü fırsat olarak değerlendirdiğini ve alıma geçtiğini, son 2 yılda emlak almak için kendilerine ulaşan Türk yatırımcı sayısında yüzde 297 artış yaşandığını bildirdi. Jenkins, “Kaç Türk’ün Londra’dan konut aldığını kesin olarak bilmiyoruz. Ancak araştırmalarımıza göre, son 5 yılda 85 bin Türk’ün Londra’dan ev aldığını düşünüyoruz. Ayrıca resmi verilere göre, son 5 yılda 17 bin Türk İngiltere’ye göç etti.” dedi.

AMAÇ YATIRIM VE OTURUM
Neşe Jenkins, yaptığı açıklamada, dünyanın her yerinden gayrimenkul alıcılarının Londra’ya geldiğini, alanların iki ana amacının “yatırım” ve “oturum” olduğunu ifade ederek, Londra’da her yıl bölgede yüz binlerce gayrimenkulün el değiştirdiğini, milyarlarca sterlinlik konut satıldığını, dünyanın önde gelen zenginlerinin de buradan konut aldığını anlattı.

Londra emlak pazarının son 20 yılda çok hızlı büyüdüğünü. Ocak 1998’de 98 bin sterlin olan averaj fiyatların neredeyse yüzde 500’lük artışla Ocak 2018’de 485 bin sterline yükseldiğini belirten Jenkins, aynı dönemde Ingiltere genelindeki averaj emlak fiyatlarının 227 bin sterline yükseldiğini, bu rakamların Londra’nın cazibesini ortaya koyduğunu söyledi. Brexit sonrası Londra’da konut fiyatlarının gerilemeye başladığını ifade eden Jenkins, “İngiltere Tapu Sicil Dairesi verilerine göre, Londra’da emlak fiyatları mayısta Mart 2017’ye göre yüzde 0,7 geriledi. Bu düşüş, İngiltere’de 2009’da yaşanan finansal kriz döneminden bu yana en büyük düşüş olarak kayıtlara geçti.” şeklinde konuştu.

Brexit sonrası için herkesin çok büyük beklentisi olduğunu belirten Jenkins, “Mart 2019’da bu süreç bitecek. 2020 ve sonrası için fiyat artışı bekleniyor. Londra’da emlak yatırımı yapmak isteyenler için gerçekten çok avantajlı bir dönem içerisindeyiz. Önümüzdeki 5 yıl boyunca ciddi artış bekleniyor.” dedi.

Jenkins, Londra’ya tüm ülkelerin ilgi gösterdiğini ancak en büyük ilginin Dubai, Singapur, Rusya ve Körfez ülkelerinden geldiğini bildirdi. Jenkins, Türklerin eskiden bu yana Londra’ya ilgisinin fazla olduğunu ifade ederek, Türk yatırımcıların Londra’da en çok Chelsea bölgesini tercih ettiğini söyledi.

Share
304 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.