2019 İhracat Hedefini 10 Milyar Dolar Belirledi | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

2019 İhracat Hedefini 10 Milyar Dolar Belirledi

GEÇTİĞİMİZ yılı yüzde 18,8’lik artış ve 8,2 milyar dolar ihracatla tamamlayan İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB), 2019 için hedefini 10 milyar dolar olarak belirledi.

Kendilerine yeni pazarları hedef olarak belirlediklerini söyleyen İDDMİB Başkanı Tahsin Öztiryaki, Hindistan, Meksika, Çin ve Rusya’nın yanında ABD ve Afrika’ya da özel bir önem vereceklerini belirtti.

Afrika’da yeni bir hayatın kurulduğunu ve Türk ihracatçı olarak bu pazarda mutlaka yer almaları gerektiğine işaret eden Öztiryaki, “Afrika’da kaliteli ürünleri değerine satan bir algımız var. Bölgedeki algımızı değerlendirip Nijerya’dan Kenya’ya uzanan Doğu-Batı aksında büyümeyi hedefliyoruz.” diye konuştu.

Alüminyum, bakır, mutfak eşyaları, endüstriyel mutfak, yapı malzemeleri, bağlantı elemanları kilitler ve el aletleri, döküm, kaynak ve ambalaj olmak üzere 9 ayrı alt sektörün çatı birliği konumunda olan İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB), geçtiğimiz yılı yüzde 18.8’lik artış ve 8,2 milyar dolar ihracatla tamamladı. Türkiye ekonomisini büyütmenin en önemli yolunun ihracat olduğunu ve her firmanın ürettiğinin en az yarısını ihraç etmesi gerektiğini belirten İDDMİB Başkanı Tahsin Öztiryaki, sektör olarak bu vılki hedeflerini 10 milyar dolar olarak belirlediklerini kaydetti. Sektörün en önemli ihracat pazarının Avrupa Birliği ülkeleri olduğunu ve en çok ihracatın Almanya’ya yapıldığını söyleyen Öztiryaki, önümüzdeki dönemde mevcut pazarları güçlendirip aynı zamanda da yeni pazarlara yöneleceklerini belirtti

Kaynak: SABAH

Share
321 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.