2018 İçin “Emlak Vergisi Rayiç Değerleri” 81 İlde Yeniden Belirlendi! | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

2018 İçin “Emlak Vergisi Rayiç Değerleri” 81 İlde Yeniden Belirlendi!

Milyonlarca mülk sahibini yakından ilgilendiren yeni “Emlak Vergisi Rayiç Değerleri” yakında vatandaşa ilan edilecek. Emlak değerleri pek çok yerde cepleri fena yakacak…

81 ilin 2018 yılında arsa, arazi ve binalar için uygulanacak emlak vergi değeri, 2017 yılı itibari ile komisyonlarca tespit edilerek  belediyelere ve muhtarlıklara  gönderilmeye başlandı. Tespit edilen yeni emlak vergi değerleri önümüzdeki yıl uygulamaya konduğunda mülk sahiplerinin cebini yakacak şekilde yüksek oranda arttı.

indergi_2018 İçin Emlak Vergisi Rayiç Değerleri 81 İlde Yeniden BelirlendiKonuya ilişkin Emlak Pencerem muhabirinin edindiği bilgiye göre, Emlak Vergisine matrah oluşturan arsa ve arazi emlak vergi değerleri belirlendi. 4 yılda bir belirlenen emlak vergisi rayiç değerleri 2017 yılı için muhtarlıklara ve ilgili kurumlara 1 Temmuz itibari ile gönderilmeye başlandı. 2018 yılında uygulanmaya başlanacak yeni emlak vergi değeri en son 4 yıl önce 2013 yılında belirlenmişti. Emlak Vergisi Rayiç değerleri 4 yılda bir özel bir komisyon tarafından tespit ediliyor ve her yıl yeniden değerleme oranının yarısı kadar artırılıyor.

4 yıl önce belirlenen emlak vergi değerleri 2014 yılında gündeme gelmiş ve yüzde 50-500 gibi ciddi oranda artış gösterdiği için mağduriyetlere neden olmuştu. 2017 yılında oluşturulan özel bir komisyonla yeniden belirlenen emlak vergi değeri bu yılda cep yakacak görünüyor.

Muhtarlıklara ve belediyelere tebliğ edilen  yeni oranlar için muhtarlıkların ve ilgili kurumların 15 gün içinde vergi mahkemelerinde dava açma hakkı bulunuyor. Daha önce tüketiciye kapalı olan yargı yolu, Anayasa Mahkemesi’nin  31/05/2012 tarihli kararıyla Vergi Usul Kanunu mükerrer 49. maddesi b fıkrasını iptal etmesiyle vatandaşlara da yargı yolu açılmıştı.

Konut, ofis, ticari mülkler, mağaza, dükkan gibi gayrimenkullerin emlak vergi değerinin tespit edilmesinde “arsa değeri” dikkate alınıyor. 2018 yılında uygulanacak arsa değerinin bu yıl komisyonlarca geçmiş yıllara göre yüksek oranda artırılması konut ve dükkan sahiplerininde ceplerini zorlayacak görünüyor.

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından açılanan ve 2017 yılı için geçen sene belirlenen bazı illerin mahalle mahalle emlak rayiç değerleri ise şöyle; Tüm illere ait 2017 yılında Arsa ve Arazi Asgari Metrekare Birim Değerleri (emlak vergisi rayiç değerleri) www.gib.gov.tr üzerinden inceleyebilirsiniz.

Share
612 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.