'2009'dan beri sanayide yatırım artışı yok'  | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

‘2009’dan beri sanayide yatırım artışı yok’ 

‘Dünyada en çok alıntı yapılan 10 ekonomist’ arasında gösterilen, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü İktisat Profesörü Daron Acemoğlu, Türkiye’de 2009’dan beri sanayide yatırım artışı olmadığını söyledi.

Çukurova Genç İşadamları Derneği’nin (Çukurova GIAD) düzenlediği 5’inci Çukurova Zirvesi’ne katılan Prof. Acemoğlu “Global Ekonomide 2019 Beklentileri ve Türkiye” konulu sunum yaptı.
Çukurova Üniversitesi Kongre Merkezi’nde iki oturum halinde gerçekleştirilen zirveyi, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı Adayı Hüseyin Sözlü, MHP Adana Milletvekili Ayşe Sibel Ersoy, Çevre ve Şehircilik Eski Bakam Fatma Güldemet Sarı, oda başkanları, sektör temsilcileri, iş insanları, akademisyenler ile üniversite öğrencileri izledi.
Çukurova GIAD Başkanı Ömer Faruk Sakarya’nın açılış konuşmasının ardından, gazeteci Hakan Güldağ’m moderatörlüğünde Sabah Gazetesi Ekonomi Müdürü Dr. Şeref Oğuz ve Habertürk Yazan Abdurrahman Yıldırım’ın konuşmacı olduğu “2019 Küresel ve Bölgesel Belirsizliklerin Ortasında Türkiye Ekonomisi” konulu panel gerçekleştirdi. Etkinliği ikinci bölümünde konuşan Prof. Acemoğlu, Türkiye ekonomisinin geleceğiyle ilgili değerlendirmelerde bulunarak ‘yüksek kaliteli büyüme’nin nasıl gerçekleşeceğini anlattı. Acemoğlu, kaliteli büyümenin ana unsurlarının; sanayi, ticaret ve farklı sektörlerdeki çalışanların yeteneklerini doğru kullanabilecekleri istihdam yaratılması, belli bir grup değil, tüm grubu etkisi altına alacak ücret artışı, eğitim ve sağlık yatırımların doğru yapılması olduğunu söyledi.

Çin kredileri teknolojide kullandı Türkiye inşaata yatırdı 
Çin’in son 10 yılda yaşanan büyümeyi devlet kredileri sayesinde elde ettiğini, kredileri teknolojik yatırımlarda kullandığını bildiren Acemoğlu, Türkiye’deki kredilerin ise yatırımlardan çok inşaat sektörüne gitmesini eleştirerek “Türkiye’de 2009’dan beri sanayide yatırım artışı yok. Hep inşaat. Ekonominin tek büyümesi inşaat olamaz. Öyle olursa büyüme bir tek tüketime gider, inşaata gider ve sanayide artışa etkisi olmaz. Krediyle büyüyen ekonomi yapısal doğruları bulamazsa, birkaç sene büyür, sonra problemler ortaya çıkar. Sağlıklı büyümek istiyorsak, eğitime, sağlığa, sanayiye, teknolojiye yatırım yaparak büyüyebiliriz. Doğru teknolojileri alıp, doğru kullanırsak yüksek kaliteli büyüme başarılabilir. Üretim ve kaliteli büyüme demokrasi için de güzel bir şey. Demokrasi genelde büyümeyle geliyor. Bunun nedenleri de reform ve yatırım” dedi.

Kaynak: DÜNYA

Share
345 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.