20 Milyar Dolarlık Batık Kredi 2 Sektörde | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

HaberMatik Mobil Lisansınız geçerli değil. Geçerli bir lisans satın almak için burayı tıklayın. Lisansınız varsa buraya tıklayarak lisansınızı aktifleştirebilirsiniz.

logo

19 Temmuz 2019

20 Milyar Dolarlık Batık Kredi 2 Sektörde

TÜRKİYE, geçen yılki kur krizinin inşaat ve enerji sektöründe yarattığı borç sorununun üstesinden gelmeye ve ekonomisini tamir etmeye çalışırken, bankaların fon modeli üzerinde henüz anlaşamaması nedeniyle bankalar ve şirketler bu iki sektörde 20 milyar dolara yakın sorunlu kredinin yeniden yapılandırılmasında ilerleme kaydetmekte zorlanıyor.

Reuters tarafından 10’dan fazla bankacı, sektör temsilcisi ve danışmandan alınan bilgiye göre, inşaat ve enerji sektöründe borçlu şirketlerin geri ödeyemediği sorunlu kredilerin bankaların bilançoları dışına taşınması planının açıklanmasından bu yana geçen üç ayda, plan üzerinde çok mesafe kat edilemedi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı açıklamasında, ”Fon konusundaki çalışmalar
bankalarımız tarafından ilkbahar aylarında başlatılmıştır ve halen devam etmektedir. Gelinen noktada bankalarımızın henüz bir fon modeli üzerinde uzlaşmaya varamadıklarını görüyoruz. Yine de ‘fon kurma planından vazgeçildi’ demek için erken olduğuna inanıyoruz” denildi. Bankalar, şirketler ve Hazine temsilcilerinin yaptığı görüşmeler hakkında bilgi sahibi bir kaynak, “Şu anda her şey duruyor… Hükümet yetkilileri ve herkes yeni bir adım atmadan önce ‘bekle-gör’ halinde. İnsanlar adım atmak için gelecek yılı bekliyorlar” dedi.

Alacaklı bankalar ile borçlu şirketler arasındaki müzakereleri koordine eden Ziraat Bankası ve Garanti Bankası ise yapılandırma görüşmelerinin devam ettiğini ifade etti. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) resmi verilerine göre, inşaat sektörünün geri dönmeyen kredileri (NPL) Mayıs itibarıyla 15 milyar lira (2.62 milyar dolar) seviyesindeydi. Ancak sektör kaynakları çeşitli kıstaslara göre bu miktarın 10 milyar dolara kadar çıkabildiğini belirtiyorlar. Sorunlu kredi miktarının 12-13 milyar dolar olduğu belirtilen enerji sektöründe ise yapılandırmalar alanında sınırlı mesafe kaydedildi.

Kaynak: Yeniçağ

Share
50 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.