2 Milyar Dolarlık Açık Kapatacak | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

06 Kasım 2018

2 Milyar Dolarlık Açık Kapatacak

Cengiz Holding, 2023’e kadar 1 milyar dolarlık maden yatırımı yapacak 

Eti Bakır ve Eti Alüminyum’a 1 milyar 175 milyon dolarlık yatırım yapan Cengiz Holding 2023 yılına kadar 1 milyar dolarlık daha yatırım planlıyor. Savunma sanayi ve elektrikli araç pili için gerekli kritik ürünleri üretecek şirketlerin 2023’te tek başına 2 milyar dolarlık cari açığı kapatacağı açıklandı.
SON yılların dikkat çeken şirketlerinden biri Cengiz Holding. Başta İstanbul’un yeni havalimanı olmak üzere birçok kamu ihalesinde adım görmek mümkün. Cengiz Holding’in yatırımları kamu ihaleleri ile sınırlı değil. Cengiz Holding Genel Müdür Yardımcısı Murat Ergönül’ün verdiği bilgilere göre şirket özellikle madencilikte dev bir oyuncu olma yolunda ilerliyor. Eti Bakır ve Eti Alüminyum’a 1 milyar 175 milyon dolarlık yatırım yapan şirket 2023 yılma kadar 1 milyar dolarlık daha yatırım planlıyor.

SAVUNMA SANAYİ İÇİN ÖNEMLİ 
Murat Ergönül, “Yatırımlarımızın tamamı stratejik. Kimsenin almaya yanaşmadığı Eti Bakü, Eti Alüminyum gibi kapanmak üzere olan firmaları aldık. 5 bin kişiye istihdam sağladık. Ardından 1.2 milyar dolar yatırımla Mardin’deki Metal Geri Kazanım ve Entegre Gübre Tesislerini inşa ettik. Bu yılın sonunda bu yatırımın devreye alma çalışmalarım tamamlayarak ülkemize kazandıracağız. Böylece bu yılın sonunda Mardin’e alınacak 1500 kişi ile birlikte sanayi şirketlerimizdeki toplam istihdam 6 bin kişiyi aşacak. Eti Bakır ve Eti Alüminyum’a yapılacak 1 milyar dolarlık yeni yatırımla 2023’e kadar sanayi tesislerimizde toplam istihdamımız lobin kişiye ulaşacak” dedi. 2023 yılında yılda yaklaşık 2 milyar dolarlık dış ticaret açığını ikame edeceklerini belirten Ergönül Türkiye’nin cari açığının yaklaşık 50-60 milyar dolar olacağını düşünüldüğünde yaklaşık yüzde 4’ünün Cengiz Holding tarafından karşılanacağını belirtti.

Kaynak:HÜRRİYET

Share
335 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.