2 B de Vadeyi Kaçırana Ek Süre Eylülde Doluyor | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

2 B de Vadeyi Kaçırana Ek Süre Eylülde Doluyor

Maliye Bakanlığı, 2B’de taşınmazları olan vatandaşları taksit ödemeleri konusunda uyardı.  Taksit süresini kaçıran 2B arazilerindeki taşınmazlar için ek süre verildi. Maliye Bakanlığı,”Bu süre 7 Eylül 2017 tarihinde sona erecektir”duyurusunu yaptı. 

 

indergi_2 B de Vadeyi Kaçırana Ek Süre Eylülde DoluyorKarar gazetesinin haberine göre, Maliye Bakanlığınca, 2B alanlarındaki taşınmazların satışında süresi içinde başvurmayanlar, kendilerine yapılan tebligatta belirtilen bedeli süresi içinde ödemeyenler, taksitli satışlarda sözleşmesinde belirtilen taksitlerden ikiden fazlasını vadesinde yatırmayanlar için 6 ay ödeme süresi verildiği belirtilerek, bu sürenin 7 Eylül 2017’de sona ereceği bildirildi.

Maliye Bakanlığının internet sitesindeki duyuruda, 2B ve tarım arazilerinin satışlarına yönelik olarak Bakanlar Kurulu kararıyla süre uzatımına gidildiği anımsatıldı. 2B kapsamında bugüne kadar 647 bin hak sahibine yaklaşık 472 bin taşınmazın satıldığı ve bunların toplam değerinin 9,2 milyar lira olduğu belirtildi. Bu bedelin ise 6,2 milyar lirasının tahsil edildiği, kalan kısmın da taksitler halinde ödendiği ifade edildi.

Duyuruda, Milli Emlak Genel Müdürlüğünce gönderilen SMS’lerle erken ödeme halinde faiz indiriminden yararlanılacağı konusunda hak sahiplerinin bilgilendirildiğine işaret edilerek, bu düzenlemeler sonucu başvuru ve ödeme sürelerini kaçıran vatandaşların da satın alma başvurusunda bulunmasının ve mülkiyet sorunlarının çözüme kavuşturulmasının hedeflendiği vurgulandı.

Duyuruda şunlar kaydedildi: 

“Kanunla çözüme kavuşturulan Hâzineye ait tarım arazilerinin kiracılarına, kullanıcılarına ve paydaşlarına satışı uygulamasında rayiç bedel ve hak sahiplerini belirleme çalışmaları tamamlanan illerimizde satışlara başlanmıştır. Türkiye genelinde bugüne kadar yaklaşık 23 bin kişiye toplam 29 bin taşınmaz 358 milyon lira bedelle satılmış, bu bedelin 129 milyon lirası tahsil edilmiştir. Söz konusu kanun kapsamında tarım arazileri satışında başvuru sürelerini kaçıran hak sahiplerinin mağduriyetlerini gidermek adına başvuru tarihi 7 Eylül 2017’e kadar uzatılmış olup vatandaşlarımızın 2B ve tarım arazileri satışındaki bu süre uzatımını kaçırmamaları önem arz etmektedir.

Share
571 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.