15 Milyar Dolarlık Satış Hayal Değil | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

19 Eylül 2018

15 Milyar Dolarlık Satış Hayal Değil

Yabancıya konut satışında tarihi rekor kırıldığını hatırlatan inşaat sektörünün önde gelen isimleri, yabancıya vatandaşlık konusundaki şartların esnetilmesi ile 15 milyar dolarlık satış hedefine ulaşılabileceğini ifade ettiler. İşte o görüşler:

Sektörün Elini Güçlendirecek

GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin

Türkiye’de gayrimenkul alan yabancı yatırımcıların, vatandaşlığa geçişi için gereken asgari taşınmaz bedelinin 1 milyon dolardan 250 bin dolara indirildiği yeni düzenleme ile ilgili açıklama yapan GYODER Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin; gayrimenkul sektörünün beklediği bu indirimin yabancı yatırımcıyı teşvik edeceğini ve sektörün elini güçlendireceğini söyledi.

GYODER Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, “Türkiye gayrimenkul sektörünün gelişimi adına önemli bir misyon üstlenen GYODER olarak, sektörün önünü açacak tüm düzenlemelerin acilen yapılmasını her fırsatta dile getiriyoruz. 1 milyon dolarlık gayrimenkul alımı yapan yabancıya vatandaşlık hakkı tanınması şartını indirilmesi konusunda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızla görüşmelerimiz olmuştu. Bakanlığımıza, sektörümüzdeki sıkıntılara çözüm olacak düzenlemeler konusunda gösterdikleri ilgi için teşekkür ediyoruz” dedi.

Gayrimenkul alan yabancı yatırımcılara vatandaşlık hakkı verilmesinin; İspanya, Portekiz, Kanada, Yunanistan gibi birçok ülkede yabancı yatırımcıyı çekmek ve gayrimenkul satışlarını teşvik etmek için uygulanan bir yöntem olduğunu belirten Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, “Gayrimenkul için 1 milyon dolar, küçük bir yatırım değil. Bugüne kadar Türkiye’de gayrimenkul yatırımı yapan yabancı yatırımcılar ağırlıklı olarak 100 bin ila 300 bin dolar civarında bir yatırım aralığı tercih etmişti. Yeni düzenleme ile daha üst segmentteki yatırımcıyı ülkemize çekmeyi hedeflemeliyiz. Başta marka şehir olarak konumlandırdığımız İstanbul olmak üzere, ülkemizin birbirinden güzel bölgeleri ve kentlerindeki gayrimenkul potansiyelini, yatırımcı olarak Türkiye’ye çekmek istediğimiz hedef kitleye çok iyi anlatmamız gerekiyor. Çünkü Türkiye gayrimenkul sektörü, son dönemdeki başarılı performansı, altyapısı, vergi oranları ve avantajlı konumu ile çok daha iyi bir seviyede olmayı hak ediyor” diye konuştu.

2018 yılında yabancılara yapılan konut satışlarının arttığını vurgulayan Feyzullah Yetgin, şöyle konuştu: “Son dönemde yaşanan kur artışı ile birlikte, yabancı yatırımcı ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız için Türkiye’de yatırım yapmak cazip hale gedi. Ayrıca geliri döviz olanlar için avantajlı bir durum ortaya çıktı. Bu gelişmelerin de etkisiyle yabancılara yapılan konut satışları; 2018 yılı ikinci çeyrek sonu itibarıyla, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23,15’lik büyüme ile 11 bin 816 adet seviyesine yükseldi. Gayrimenkul alımı yapan yabancıya ‘vatandaşlık hakkı’ şartının esnetilmesinin, ülkemize daha fazla yabancı yatırımcı çekmemize ve konut satışlarını artırmamıza katkıda bulunacağına inanıyorum.”

Yılı 30 Bin Konut Satışı İle Kapatabiliriz

Dap Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz

Yabancıya konut satışta Cumhuriyet tarihi rekoru kırdık, 3-5 yılda 15 milyar dolara çıkarırız Bildiğiniz üzere yabancıya geçen sene 22 bin 200 konut satılmıştı. Bu sene daha bugün açıklanan TÜİK verilerine göre sadece Ağustos 2018’de yüzde 129 artışla yaklaşık 4 bin konut satıldı. Cumhuriyet tarihinin rekoru bu. Bu sene ilk 8 ay toplamında yabancıya satılan konut adedi ise 18 bin 540 adede ulaştı. Ayrıca bugün açıklanan yabancıya vatandaşlık hakkında gayrimenkul alım sınırının 1 milyon dolardan 250 bin dolara çekilmesi ile önümüzdeki ay, geçen sene toplamına ulaşacağımızı öngörebiliyoruz. Toplam yabancıya konut satışında yılı da yaklaşık 30 bin konut satışı ile kapatabiliriz.

Geçen sene biliyorsunuz 4,6 milyar dolarlı konut satışı gerçekleştirmiştik. Ancak yabancıya vatandaşlıkta gayrimenkul alım sınırının 1 milyon dolardan 250 bin dolara çekilmesi ile Türkiye dünya liginde hızlıca üst sıralara yükselecek ve yabancıya konut satışında payını hızla artıracak. Döviz getirici faaliyet kapsamında konut satışının ihracat sayılması, Çevre ve Şehircilik Bakanı Sn. Murat Kurum liderliğinde, Emlak Konut GYO ve sektör derneklerinin-firmalarının desteğiyle yurtdışı tanıtım atağının başlatılması ile 3-5 yılda yabancıya 15 milyar dolarlık konut satışı hedefi hayal olmaz.

Biliyorsunuz OECD ülkeleri arasında en fazla konut satışı yapan ülke olan ABD, geçtiğimiz yıl yabancıya sattığı gayrimenkullerden 153 milyar dolarlık bir gelir elde etmişti. Avrupa ülkeleri için de bugün yabancıya konut satışı ciddi bir gelir kaynağı. Örnek olarak İspanya’da geçen yıl 50 bin konut yabancıların mülkiyetine geçti. Toplam pazarın içinde yabancıya satışın oranı yüzde 10’un üzerinde. Bu rakamda, İspanya’nın konut yatırımcılarına verdiği oturum izninin rolü çok büyük. Türkiye’de ise bu oran yüzde 2 bile değil. Ancak bu teşviklerle coğrafik güzelliklerle dolu ülkemizin gelişmiş ülkelerle arayı zamanla kapatacağına inanıyorum.

Zor Koşulları Yabancıya Satışla Atlatabiliriz

Demir Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir

Gayrimenkul ve inşaat sektörü, zaman zaman yaşanan olumsuzluklara rağmen yabancı yatırımcı oranındaki artışla yükselişini sürdürüyor. Sektöre 2016 yılında kazandırılan Mütekabiliyet Yasası ile yabancılara getirilen vatandaşlık hakkı, bu yükselişi başlatan en önemli basamak oldu. Ancak sonraki aşamalarda yasadaki keskin kurallar, yabancı yatırımcının alım yönlü hareketini ileri boyutlara taşıyamadı. Bugün yasada yapılan yeni düzenlemeler, yabancı yatırımcının iştahını yukarılara taşıyarak sektörümüzün en çok ihtiyacı olduğu bir dönemde, yüksek bir katma değer elde etmesine vesile olacaktır.

Konut satış rakamlarındaki gerileme düşünüldüğünde, yabancıların Türkiye vatandaşlığına geçiyle ilgili yapılan yeni düzenlemeler satış rakamlarını tetikleyecektir. Böylece dünyada yıldızı parlayan sektörümüz, yatırım yapmak isteyen ancak zorlu şartlar nedeniyle bekleyen yatırımcıları da kucaklayacak.

Sektörümüzün Ağustos satış rakamlarındaki gerileme karşısında, yabancı yatırımcı oranındaki artışa baktığımızda yabancı yatırımcının her türlü küresel olumsuzluğa rağmen Türkiye’ye yatırımını sürdürdüğünü görüyoruz. İçinde bulunduğumuz zor koşulları, yabancı yatırımcı açısından konut alımını artırarak atlatabiliriz. Yeni düzenlemeler sayesinde, bekleme pozisyonunda olan yatırımcıları harekete geçirebiliriz. Bu düzenlemelerin etkilerini satış rakamlarında hep birlikte göreceğiz.

Yabancılar Türkiye’yi Fırsat Olarak Görüyor

Babacan Holding Yönetim Kurulu Başkanı

İbrahim Babacan

Gayrimenkul ve inşaat sektöründe yabancıya satılan konut rakamlarının hak ettiği noktaya ulaşabilmesi için Mütekabiliyet Yasası’nın çok büyük bir önemi bulunuyor. Bu noktada yabancıların Türkiye vatandaşlığına geçiyle ilgili yapılan yeni düzenlemeler sayesinde yabancılara satılan konut rakamlarında ciddi bir artış elde edebiliriz. Böylece dünyada giderek artan bir prestijli konuma sahip olan sektörümüze, yasadaki sert uygulamalar nedeniyle yatırıma çekimser yaklaşan yatırımcıları da kazandırabiliriz.

Gayrimenkul ve inşaat sektörü, tahmini rakamlara göre 10 milyar doları aşan ciddi bir yabancı yatırımcı potansiyele sahip. Babacan Holding olarak bu potansiyelin ortaya çıkarılması adına yabancıya vatandaşlık hakkı için gerekli kılınan yüksek sermaye tutarının düşürülmesi gerektiğini her fırsatta gündeme getirdik. Bu noktada üzerinde çok titiz bir çalışarak yapılması gerekenleri de fırsat buldukça farklı platformlarda kamuoyu ile paylaştık. Bu konudaki gayretimizin karşılığını, getirilen bu yeni düzenlemeler ile elde ettik. Yeni düzenlemeyle Türkiye vatandaşlığına hak kazanmak için öngörülen sabit sermaye tutarının 2 milyon dolardan 500 bin dolara indirilmesi, Türkiye’de gayrimenkul sahibi yabancıların vatandaşlığa geçişi için gereken asgari taşınmaz bedelinin 1 milyon dolardan 250 bin dolara düşürülmesi, yabancı yatırımcı oranının artırılması için kritik önem taşıyor. Vatandaşlığa hak kazanmak için sağlanması gereken 100 kişilik istihdamın 50 kişiye, Türkiye’deki bankalarda tutulması gereken mevduat miktarının da 3 milyon dolardan 500 bin dolara düşürülmesi, yabancı yatırımcının alım yönlü pozisyonunu destekleyecek.

Yabancı yatırımcı, sektörümüze yatırımı bir fırsat olarak görüyor. Ancak, yasada yer alan yüksek sermaye tutarı ve benzeri şartlar, yatırımcıları durma noktasına getirmişti. Yapılan yeni düzenlemeler, yabancı yatırımcı açısından Türkiye’ye olan ilgiyi destekleyerek, sektörümüze ciddi bir katkı sağlayabilir. Yeni düzenlemeyi ülkemizin menfaatleri açısından çok önemli buluyoruz.

Örnek vermek gerekirse, bugün açıklanan Ağustos rakamlarına baktığımızda sektörde gerileme olmasına rağmen yabancı yatırımcı oranındaki artış oranı oldukça dikkat çekici bir tablo sunuyor. Küresel risklere rağmen yabancı yatırımcı oranında yüzde 129.6’lık artış oranı, sektörümüzün dünya ölçeğinde giderek artan prestijli konumunun bir göstergesi. Sektörde bazen elimizde olmayan nedenlerden ötürü durgunluklar yaşanabiliyor. Bu dönemi, yabancı yatırımcı açısından konut alımını artırarak bertaraf edebiliriz. Yeni düzenlemelerin, yabancı yatırımcı için zaten cazip olan gayrimenkul ve inşaat sektörünün yükselişini tetikleyeceğine inanıyoruz.

Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur

Yabancı Eve 177 Bin Dolar Ödüyordu

Türkiye’de geçen sene yabancılara satılan konut satış adedi 22 bin seviyesindeydi. Bu satıştan Türkiye 4,6 milyar dolar gelir elde edilmişti. Bu, bir yabancının Türkiye’den ev almak için 2017’de ortalama 206 bin dolar ödediği anlamına geliyor. Yabancıların bu sene ilk yarıda Türkiye’den aldıkları konut adedi 11.816 adet iken, ödedikleri tutar ise 2,1 milyar dolara ulaştı. Bu ortalama bir yabancının bir ev için ödediği tutarın da 177 bin dolar olduğu anlamına geliyor. 250 bin dolarlık gayrimenkul alan yabancıya vatandaşlık teşviği ile Türkiye’den ev alan yabancıların vatandaşlık için tutarı artıracağını da söyleyebiliriz. Daha doğrusu Türkiye’den herkes 250 bin dolar ve üstü ev almayı planlayacağı için gelir düzeyi daha yüksek kesimin Türkiye’den ev alması teşvik edilmiş olacak.

Yabancı turist 8 gece kalıyor ortalama kişi başı 630 dolar bırakıp gidiyor. Oysaki konut sattığımız yabancı burada en az 1 ay yaşıyor, gıda, eğitim, sağlık, perakende vb. her alanda harcama yaparak ekonomiye katkı sağlıyor. Hükümetin bugünkü yeni kararı ile 250 bin dolar tutarındaki konut yatırımıyla sağlanan vatandaşlık hakkı, hem yabancıların ev için ödeyeceği tutarda artış olacağını hem de 200’ün üzerinde alt sektörü canlandıracaktır. Bu kararlar sektöre yeni ve rahatlatıcı soluk da katacaktır. Ki bir de tablonun ihracat ayağı var, şöyle ki; geçen sene yaklaşık 5 milyar dolar tutarında konut yabancıya satılmıştı. Bu rakamın yarattığı net döviz girdisi etkisi 20 milyar dolar. Yeni teşvik ile artık 15 milyar dolarlık evin yabancıya satılabileceğini söyleyebiliyoruz. 70 milyar dolarlık ihracatın yarattığı net döviz girdisi etkisi ise çok çok önemli bir rakam.

Share
276 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.