1250 Firma Yeni Ürünlerini Yapı Fuarında Sergileyecek | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

1250 Firma Yeni Ürünlerini Yapı Fuarında Sergileyecek

23 – 27 Mayıs 2017 tarihlerinde düzenlenecek ve bu yıl 40’ıncı yılını kutlayacak olan Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul, ürün gruplarına göre ayrılmış 100 bin metrekare açık ve kapalı alanda, 1250 katılımcı firmanın en son ürün, hizmet ve teknolojisini 111 bin ziyaretçiyi buluşturacak. Fuarın İş Geliştirme Platformu kapsamında bu yıl da katılımcı firmalara, sektöre ve Türkiye ekonomisine katkı sağlayacak etkinlikler gerçekleştirilecek

indergi-yapi fuari2

YEM Fuarcılık tarafından 40 yıldır düzenlenen Yapı Fuarı- Turkeybuild İstanbul, yapı sektörüne yön veren yerli ve yabancı firmaların 2017 yılında da buluşma noktası olacak. Yapı malzemeleri sektörü temsilcilerinin ürün, hizmet ve teknolojilerinin sergilenmesinin yanı sıra üretici ve satıcı firmalarla, sektör profesyonellerini ve yatırımcılarını bir araya getiren Yapı Fuarı- Turkeybuild İstanbul, Türkiye’nin yapı sektöründeki en büyük ve en önemli platformlarını oluşturuyor. Fuar kapsamında düzenlenen İş Geliştirme Platformu etkinlikleri sektöre yeni iş ve işbirliği fırsatları sağlarken; Mimarlık ve Mimarlık Kültürü etkinlikleri ise sektör profesyonellerine bilgi akışı sağlıyor.

Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul, İş Geliştirme Platformu etkinlikleri kapsamında, Konuk Bölge Projesi’nde, bu yıl, hızlanan bir ekonomik büyümeye sahip olan Kuzey Afrika bölgesi ülkelerini, Hedef Pazar Projesi’nde ise 2030 Ulusal Vizyon Programı Projeleriyle büyük potansiyel taşıyan ve 2022 Dünya Kupası’na da ev sahipliği yapacak olan Katar’ı ağırlıyor.

Kuzey Afrika yapı sektörünün odağında

Arap baharının etkilerini azaltarak, ekonomik açıdan giderek hızlanan bir toparlanma içine girmeye başlayan ve yeniden Türk yapı sektörünün odağında yer alan Kuzey Afrika ülkelerinden Cezayir ve Fas, Türkiye’nin en çok inşaat malzemesi ihracatı gerçekleştirdiği ilk 20 pazar arasında yer alırken yine bölgede yer alan Tunus ise ulaştırma, lojistik, eğitim ve sağlık alanında artan kamu yatırımlarıyla ilgi çekiyor.

Hedef pazar Katar

indergi-yapi fuari1

Fuarın İş Geliştirme Platformu kapsamında düzenlenen “Hedef Pazar Projesi”nde bu yıl Türk yapı sektörü için güçlü bir potansiyel oluşturan Katar değerlendirilecek. Değeri 299,7 milyar dolar olan 2030 Ulusal Vizyon Programı ve 2022 Dünya Kupası’na yönelik spor, turizm, sağlık ve eğitim alanlarındaki birçok projeyle dikkat çeken Katar, Türk yapı sektörü için büyük bir potansiyel taşıyor.

ABD, ihracatta zirveye oturdu

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği’nin (Türkiye İMSAD) mart ayı Sektör Raporu’na göre, inşaat malzemeleri ihracatında ilk sırayı ABD’nin almasında yakın pazarlara olan ihracattaki gerileme etkili oldu. Bir önceki yıla göre ihracatında yüzde 29,2’lik gerileme yaşanan Irak ise ikinci sıraya yerleşti. Yakın ve komşu ülkelere ihracat önemli ölçüde gerilerken, İsrail’e ihracat yüzde 16,9 arttı. İran, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi üç önemli ülkeye yapılan ihracatta da gerileme yaşandı.

Yakın ve komşu ülkelerin içinde yer alan Mısır ve Cezayir’e ihracat düşerken, Fas’a olan ihracat artış gösterdi. Kafkas ve Orta Asya ülkelerinin büyük bölümüne ihracat 2016 yılında da geriledi. Azerbaycan ve Türkmenistan’a ihracatta önemli ölçüde düşüş yaşanırken, Gürcistan’a ihracat yüzde 1,6 yükseldi. İki Balkan ülkesi Romanya ve Bulgaristan’a ihracat artarken, Rusya’da son dönemde görülen ekonomik küçülme ve yılın büyük bölümünde bu ülke ile yaşanan sorunların da etkisiyle Rusya en çok ihracat yapılan ilk 20 pazarın dışına çıktı.

Konut fiyat artışı sınırlı kaldı

2016 yılında yeni konut fiyat artışları yüzde 2,9 olurken, ikinci el konut fiyatları yüzde 9,1 artış gösterdi. Buna karşın konut inşaat maliyetleri 2016 yılı artışı yüzde 7,7 olarak gerçekleşti. 2016 yılında maliyet unsurları içinde işçilik maliyetleri yüzde 10,6, malzeme maliyetleri ise yüzde 6,9 yükseldi. 2016 yılında tüketici enflasyonu ise yüzde 8,5 oldu. Bu çerçevede 2016 yılında yeni konut fiyatlarının artışı hem konut inşaat maliyetlerindeki artışın hem de enflasyondaki artışın altında kaldı. Konut sektöründe 2016 yılında konut fiyatlarında balon etkisi yaratacak bir gelişme yaşanmadı ve tam tersine fiyatlarda düzeltme ortaya çıktı.

indergi-yapi fuari

Ocakta ihracat arttı, ithalat geriledi

İnşaat malzemeleri ihracatında 2017 yılı Ocak ayında 2014 yılı Eylül ayından bu yana ilk kez aylık artış gerçekleşti. Ocak ayı ihracatı 2017 yılı için sahip olunan ihracat artışı beklentilerini destekledi ve ocak ayında ihracat geçen yılın ocak ayına göre yüzde 12,2 artarak 1,225 milyon dolar oldu.

İnşaat malzemeleri ithalatı geçen yılın eylül ayından itibaren başlayan bir gerileme eğilimine girmişti. Yeni yılın ilk ayında gerileme hızlanarak devam etti. Artan döviz kurları da ithalatı önemli ölçüde sınırladı ve 2017 Ocak ayında ithalat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 22 gerileyerek 601 milyon dolara düştü. 2017 Ocak ayında 2009 yılından bu yana en düşük aylık ithalat gerçekleşti.

 

 

 

 

 

Share
2426 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.