Ticari Projelerde de KDV indirimi Talebi | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

12 Eylül 2017

Ticari Projelerde de KDV indirimi Talebi

Fertaş A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Yıldırım, konutlarda uygulanan KDV indiriminin ticari alanlarda da uygulanması gerektiğinin altını çizdi.

indergi-yıldırım kule

Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan inşaat sektörünün büyümeye devem edebilmesi için yapılması gerekenleri açıklayan Zafer Yıldırım, Ankara’da ciddi anlamda ofis projelerinin yükseldiğini anlattı. Hayata geçirilen ofis projelerinin, her vatandaşın kaliteli hizmet alabilmesi için büyük önem taşıdığını anlatan Yıldırım “Konut alımlarında KDV oranını yüzde 18’den yüzde 8’e düşürülmesi ülke ekonomisinin canlandırılması adına alınmış çok yerinde bir karar. KDV düzenlemeleri sektörümüze büyük hareketlilik getirdi. Grubumuz bünyesinde hayata geçirilen Beytepe Beyterrace ve Cevizlipark Konutlarında da bu faydayı rahatlıkla görebildik.Hareketliliğin devam etmesi için uygulanan KDV oran sürekliliğinin sağlanması gerekiyor.

indergi-yıldırım kule1

Bu süreklilik konut projeleriyle sınırlı kalmayıp, ticari projelere de sirayet etmeli. Hem Ankara hem de Türkiye’nin her bir köşesinde yükselen ticari projeler de KDV indiriminden nasibini almalı. Bu sayede inşaatın bir ayağının da güçlenmesi ve Türkiye ekonomisine can suyu olması sağlanacaktır” ifadelerini kullandı.Yapılan bu teşviklerin konut piyasasında hareketlilik yarattığını vurgulayan Fertaş A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Yıldırım, “Türkiye genelinde konut satışları 2017 Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %42,4 oranında artarak 115 bin 869 oldu. Satılan 116 bin konutun 54 binini yeni konutlar oluşturuyor. Yeni konut satışında da yüzde 42,6’lık bir artış var. Hareketlenme ile birlikte inşaat sektöründe daha fazla büyüme bekliyoruz. Bu büyümenin ivme kaybetmeden devam etmesi için konutta uygulanan KDV oranlarının daim olması, ofis projeleri gibi ticari projelerde de aynı KDV uygulamasına gidilmesi gerekiyor” dedi.

 

Share
330 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.