11 Bin İhracatçıya Eximbank Desteği | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

01 Ekim 2018

11 Bin İhracatçıya Eximbank Desteği

Ticaret Bakanı Pekcan, Eximbank’ın desteklediği ihracatçı sayısını 11 bine, destek miktarını ise 46 milyar dolara ulaştırmayı hedeflediğini açıkladı.

Türk Eximbank, ihracatçılara destek vermeye devam ederken, müşteri sayısındaki KOBİ’lerin oranı da gün geçtikçe artıyor. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan Türk Eximbank’ın yıl sonuna kadar 11 bin ihracatçıya finansman desteği vermeyi hedeflediğini belirterek, “Bu yıl sonunda Türk Eximbank imkanlarından faydalanan toplam ihracatçı sayısı içerisinde KOBİ’lerin payının yüzde 68’e çıkması hedefleniyor” dedi.

YÜZDE 35 YÜKSELDİ 

Pekcan, 2018 yılı sonunda toplam finansman desteğini yüzde 17 oranında artırarak 46 milyar dolara ulaştırmayı hedeflediğini söyledi. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan bir grup gazeteciye açıklamalarda bulundu. Pekcan, bakanlığının ‘100 Günlük İcraat Programı’ çerçevesinde Türk Eximbank’ın müşteri sayısını ve müşteriler arasında KOBİ’lerin payının artırılmasının da yer aldığını anımsattı.

10 bini aşmış durumda

Türk Eximbank’ın hizmet verdiği ihracatçı sayısı 10 bini geçtiğini belirten Pekcan, “Bankanın hizmet verdiği ihracatçı sayısı 2017’den bugüne kadar yüzde 35 artarak 7700’den 10.379’a yükseldi” dedi. İhracatçılarla yakın çalışma prensibi ve daha çok KOBİ’ye ulaşma stratejisiyle çalışmalarına hız veren Türk Eximbank’ın yıl sonuna kadar 11 bin ihracatçıya finansman desteği vermeyi hedeflediğini kaydetti.

Tanıtım için ziyaretlerde bulunulacak  

Pekcan,Türk Eximbank’ın  ihracatçıya daha fazla destek sağlamak amacıyla attığı adımlar ile 2018 yılı sonunda toplam finansman desteğini yüzde 17 oranında artırarak 46 milyar dolara ulaştırmayı hedeflediğini söyledi. Bu kapsamda önemli ihracat merkezleri ile ihracat potansiyeli yüksek organize sanayi bölgelerinde yeni irtibat büroları açılması ve bilgilendirme toplantıları ile firma ziyaretleri yapılması planlandığını söyleyen Pekcan, ‘’Türkiye’nin birçok yerinde ihracatçıyla bir araya gelerek tanıtım ve bilgilendirme toplantıları düzenleyen Türk Eximbank, ihracatçılara kredi desteğinin yanı sıra alacak sigortası desteği de veriyor” diye konuştu.

Tanımın genişlemesi olumlu etkiledi

Pekcan KOBİ’lere verilen destekteki artışın nedenlerini şöyle açıkladı:  ”Bu artışta, Türk Eximbank’ın TL kaynaklarını sadece KOBİ’lere kullandırmaya başlaması, döviz kazandırıcı hizmetler alanında faaliyet gösteren firmaların Banka imkanlarından faydalanmasının önünün açılması ve KOBİ tanımının genişletilmesiyle daha fazla KOBİ’nin desteklenmesinin önemli payı bulunuyor. Bu yıl sonunda Türk Eximbank imkanlarından faydalanan toplam ihracatçı sayısı içerisinde KOBİ’lerin payının yüzde 68’e çıkması hedefleniyor.”

Finansman sorunu yaşansın istemeyiz

Eximbank’ın Türkiye’nin önemli ihracat merkezlerinde açılan 12 şube ve 14 irtibat bürosu ile yurt genelinde ihracatçıların yanında olmaya devam ettiğini belirten Pekcan, banka desteklerini önümüzdeki dönemde genişleteceklerini kaydetti. Pekcan, ‘’İhracatçılarımızın finansman sorunu yaşamasını istemiyoruz. Türkiye’nin ihracatla büyüme hedefine Eximbank eliyle daha güçlü destek vereceğiz” dedi.

Türk Eximbank’ın desteklediği şirket sayısı: 10.379

Destek alan firma sayısında bu sene yaşanan artış: % 35

Türk Eximbank’ın desteklediği KOBi sayısı: 6726

Destek alan firmaların içinde KOBİ’lerin oranı: % 64.2

Kaynak:AKŞAM

Share
278 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.