100 Konutun Satış Geliriyle 75 Konut Yapılabiliyor | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

19 Şubat 2018

100 Konutun Satış Geliriyle 75 Konut Yapılabiliyor

Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, faaliyet ağırlıklarının yenilenebilir enerji ve sağlık alanlarına kayacağını söyledi. Konut sektörünü de değerlendiren Akın  “Konut sektöründe faizlerin yüksekliğinden kaynaklanan bir durgunluk yaşanıyor. 100 konutun satışından alınan parayla bugün ancak 75 konut yapılır. Son iki yıldır hiç kimse konutlara zam yapamadı” dedi.

Gazetecilerle bir araya gelip soruları yanıtlayan Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, 2017’de Akfen Yenilenebilir Enerji, TAV ve Mersin Limanı’nın satışından Türkiye’ye doğrudan 1 milyar 229 milyon dolar yabancı sermaye girişi olduğunu söyledi. Akın  “Holding, satışlardan elde edilen kaynaklan 2018-19 yıllarında yeni yatırımlara yönlendiriyor” dedi.

BİTMİŞ KONUT DAHA KÂRLI 
Akın verdiği bilgilere göre, holding, iki yılda yenilenebilir enerji, şehir hastaneleri, inşaat ve madencilik olmak üzere 10 ayrı yatırıma 6 milyar 272 milyon lira yatının yapacak. Enerji, şehir hastaneleri ve madencilikten oluşan 5 yatırımda 2 bin 425 kişi istihdam edilecek.

Topraktan yerine, bitmiş konut almanın daha kârlı olduğunu belirten Hamdi Akın’ın lüks konut piyasası hakkındaki görüşleri ise şöyle:
“Konut sektöründe faizlerin yüksekliğinden kaynaklanan bir durgunluk yaşanıyor. 100 konutun satışından alınan parayla bugün ancak 75 konut yapılır. 500 konut satan dan aldığı parayla 350 konut yapabilir. Son iki yıldır hiç kimse konutlara zam yapamadı. Yıllık yüzde 9-10 enflasyon üzerinden iki senede yüzde 20 enflasyon oldu. Bu da aylık yüzde 1’lik zamma tekabül eder. Zam yapılamadığına göre konut fiyatları yüzde 20 ucuzladı demektir. Yani konutta zam olmaması otomatikman ucuzlamasını beraberinde getiriyor. Bundan daha fâzla da ucuzlavamaz.”

Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, iki yılda enerji, şehir hastaneleri ve madencilikten oluşan 5 yatırımda 2 bin 425 kişiye istihdam sağlayacaklarını söyledi.
SABAH

Share
411 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.