10 Bin Konut Ucuza Gidecek | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

10 Bin Konut Ucuza Gidecek

Bağdat Caddesi’ne yakın semtlerde son 5 yıl içinde gerçekleştirilen kentsel dönüşüm, konut stokunun en az yüzde 15 artmasına neden oldu. Artan emsalle fazla kat çıkılan yeni binalardaki toplam 10 bin konut alıcı bekliyor. 

Kadıköy Maltepe ilçesinde gerçekleşen kentsel dönüşüme rağmen hızla yükselen fiyatlar ve talepteki zayıflık, ikinci el konutlarla birlikte bölgede en az 25 bin konutun satılmasını engelliyor. Fiyatları kısmen kıran müteahhitler ise yeni çıkış yolu arıyor.

Coldwell Banker’in Kadıköy bölgesindeki analisti İpek Harazer, Güneş gazetesine yaptığı değerlendirmede dikkat çekici şu rakamları paylaştı:

indergi_10 Bin Konut Ucuza Gidecek1MEVCUT KONUTLAR 
Bölgemizde eski binalarda bulunan dairelerin fiyatları için birçok kriter söz konusu olup en belirleyici faktörlerin başında arsa paylarının verimliliği geliyor. Dairenin bulunduğu binanın arsa büyüklüğüne ve dairenin arsa payına göre değişkenlik gösteren bu kriterde, müteahhit firma ve kat maliklerinin anlaşabileceği, yenilenmeye müsait büyüklükteki arsa paylı dairelerde satış devir hızları daha yüksektir. Bağdat Caddesi ile sahil yolu arasında kalan parsellerde metrekare birim fiyatları 10 bin 500 TL / brüt metrekare, Bağdat Caddesi ile tren yolu arasında kalan parsellerde metrekare birim fiyatları 9 bin 200 TL / brüt metrekare ortalama seviyelerdedir. Denize olan yakınlık ve deniz manzarasına göre ortalama rakamların yukarı yönde hareketini görebilmek mümkündür.

YENİ PROJELER 
Kadıköy bölgesi kentsel dönüşümün atardamarı konumunda olup bugüne kadar yaklaşık 2 bin 500 bina yıkılıp yenilendi. Tüm hızıyla devam eden yenilenme sürecinde 3 artı 1 ortalama 135 metrekare brüt daireler rağbet görüyor. Burada dairenin klasik lokasyon avantajı vs gibi belirleyici faktörlerle birlikte İnşaatı yapan firmanın vizyonu, ortaya çıkan ürünün genel kalitesi gibi faktörlerin de satış devir hızı için belirleyici olduğunu belirtebiliriz. Ortalama metrekare irim fiyatları için yine ortalama olarak Bağdat Caddesi’nin sahil tarafında kalan parsellerde 13 bin TL / brüt metrekare, Bağdat Caddesi ile tren yolu arasında kalan parsellerde metrekare birim fiyatları 11 bin 300 TL / brüt metrekare ortalama seviyelerdedir. Yine aynı şekilde denize olan yakınlığı, deniz manzarası, Bağdat Caddesi’ne olan yakınlık fiyatları yukarı yönde çekebilmektedir.

Share
406 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.